İstanbul Şehri'nin mevcut içme, kullanma ve kaynak sularında bakteriyolojik ve kimyasal kirlilik seviyesi ve fiziksel durumu hakkında inceleme
- Tez No: 23984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSTANBUL ŞEHRİNDE MEVCUT İÇME, KULLANMA VE KAYNAK SULARINDA BAKTERİYOLOJİK VE KİMYASAL KİRLİLİK SEVİYESİ VE FİZİKSEL DURUMU HAKKINDA İNCELEME Emine PALACI Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Danışman: Yi Doç.Dr.Osman ŞİMŞEK İstanbul şehrindeki içme, kullanma suyu ve kaynak sularında farklı yerlerden, farklı zamanlarda alman 145 su örneğinde; fiziksel, kimyasal analizler ve bakteririyolojik olarak ta E.coli aranması üzerine çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmanın sonuçlan aşağıdaki gibidir: 1. Şehir İçme ve Kullanma Suyu: Çalışmanın, suyun daha iyi sonuç vermesi gereken kış döneminde yapılmasına rağmen, beklenmiyen bir şekilde suyun fiziksel olarak %61'i, kimyasal açıdan %44'ü ve mikrobiyolojik açıdan %35'i yönetmeliklerde gösterilen esaslara göre içilemez niteliktedir. 2. Kaynak Suyu: Özellikle bakteriyolojik ölçümlerden %64'ünde E.coli bulunması, kaynak sularına çok dikkat edilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bunun yanında kaynak sularında yapılan fiziksel ölçümlerin %19'unun ve kimyasal ölçümlerin ise %36'sının içime elverişli olmadığım göstermiştir. -III-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An investigation on the Bacteriological and Chemical Pollution Level and physical state of drinking water, well water and fountain water supplies of Istanbul city. This study was conducted in order to determine the chemical and bacteriological pollution level and physical state of the 145 samples of water taken from the Istanbul city water network, well water and fountain water of Istanbul and from other sources, at different location and in different time intervals. Bacteriological pollution levels were measured by means of number of E-coli bacteria. Results are outlined as below; 1. Drinking and well water: Although analysis were conducted in winter season, which must lead to better results, 61% of the physical, 44% of the chemical and 35% of the microbiological analysis results didn't fall in to the required standart ranges. 2. Fountain water: Unespectively 64% of the microbiological analysis results were polluted with E-coli bacteria. Therefore, attention must be given on to the E-coli contamination in fountain water. Besides this, 19% for the physical and 36% for chemical reasons weren't suitable to drink. -IV-