Droits des minorités en Turquie sous l'optique du Traité de Lausanne et du Conseil de l'Europe
Lozan Antlaşması ve Avrupa Konseyi ışığında Türkiye'de azınlık hakları
- Tez No: 239919
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM Ö. KABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Tarih, Law, Political Science, History
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki tarihsel arka planından başlayarak ve 1923'te Lozan'da verilen hukuki statü çerçevesinde kalarak Türkiye'de azınlık haklarının incelenmesidir. Konunun bugünkü durumu ile ilgili bir bakış elde etmek amacıyla bu tez, konuyu azınlık haklarının korunması alanında çalışan üç büyük örgütten biri olan ve hem teorik hem de pratik anlamda azınlık haklarının gelişmesine katkıda bulunan Avrupa Konseyi çerçevesinde ve Konsey tarafından ortaya konan azınlıkların korunması mekanizması ile ilişkili olarak incelemektedir. Avrupa Konseyi aynı zamanda Türkiye'de konunun güncel durumu ile uluslararası hukukta bu alanda yaşanan dönüşümler arasında bir kesişme noktası oluşturmaktadır. Bu sebepten Türkiye'de azınlık hakları konusunda çalışırken Lozan Antlaşması ve Avrupa Konseyi temel alınmıştır. Çalışmada gösterilmeye çalışıldığı gibi, Türkiye'deki mevzuatın Avrupa Konseyi tarafından azınlıkların korunması alanında benimsenen prensiplere uyumlulaştırılması konusunda Avrupa Birliği'nin etkisi sebebiyle, bu örgüt de konuya dâhil edilmiştir. Sonuç olarak bu araştırma, Osmanlı arka planı ve Lozan'da benimsenen hukuki statüden itibaren AB üyeliği sürecinde bu alanda yapılan güncel iyileştirmelere kadar olan dönemi, konunun tarihçesi ve bugünü hakkında bütünsel bir görünüm sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This work aims at studying the rights of non Muslim minorities in Turkey staying in the context of the legal framework provided in 1923 in Lausanne ; also relaying on the roots of the issue during the Ottoman Empire. To this end, the thesis examines the subject in relation to the mechanism for the protection of minorities under the Council of Europe, one of four major organizations working in the field of minority protection and contributing to its evolution in both theoretical and practical. Thus, the choice was made merely to a study of minority rights in Turkey from the perspective of the Lausanne Treaty and the Council of Europe which is also the intersection between the minorities? rights in Turkey and the international transformation of the field. As I tried to present it in this work, the European Union is also integrated since it has a certain influence on the Turkish legislation in the field of minority protection which complies with the principles adopted by Council of Europe. At the end of the search, relaying on the Ottoman background and the legal framework adopted in Lausanne including the improvements recently made in order to join the European Union, this research is to present a fairly complete overview regarding the history and today of the issue.