Factors affecting entrepreneurial intentions: an application for university students and university graduate employees
Bireyin girişimcilik yönelimini etkileyen faktörler: Üniversite öğrencileri ve üniversite mezunu çalışanlara yönelik bir uygulama
  1. Tez No: 239920
  2. Yazar: SEDAT ORMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLRUH GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ekonomik büyümenin ve işsizlik sorunun çözümü girişimciliğin gelişiminde yatmaktadır. Yönelimler gerçek davranışların en iyi temsilcileridir. Kişilerin girişimcilik yönelimini etkileyen faktörleri tespit ederek, gerçek girişimcilik potansiyelleri hakkında ve bu potansiyeli nasıl artırabileceğimiz konusunda fikir sahibi olabiliriz. Bu çalışmayla bireylerin girişimcilik yönelimini etkileyen faktörler tespit edilmiştir.Bir devlet ve bir özel üniversitenin öğrencileri ve üniversite mezunu çalışanlardan oluşan 563 kişilik geniş bir örneklem kullanılarak veriler toplanmıştır. Bu veriler, SPSS 15 programı kullnılarak çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Bu analizler sonucunda, bireyin girişimde bulunmaya yönelik tutumu ve ailenin bu tutuma onayı, başarı güdümlü ve çevresel ve sektörel uyanıklığa sahip karakter yapısı ve sosyal networkler ve bilgiye erişim kişinin girişimcilik yönelimini etkileyen faktörler olarak bulunmuştur. Modelin yüksek açıklayıcılık gücü detaylı yönelim modelleri kurmanın isabetli sonuçlar vereceğini göstermektedir. Ayrıca, bulgularda herhangi bir demografik grup için farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The key in solving un-employment and attaining economical growth lies in entrepreneurship. Intention is the single best predictor of actual behavior. By determining the factors that affect entrepreneurial intentions of the individuals, it is aimed to have an idea of the entrepreneurial potential of the individuals and how this potential can be increased. With this study, the factors that affect entrepreneurial intentions of individuals are determined.Data was collected from the students of a state university and a foundational university from İstanbul and from university graduate employees residing mainly in İstanbul. Overall, 563 useable survey was gathered. This data was processed using SPSS 15. With these analyses, attitude, subjective norm, need for achievement, entrepreneurial alertness, social Networks, availability of business information were found to be the factors that affect intentions. The high explanatory power of the model proves the validity of using more comprehensive intention models. The hypotheses related with demographic factors receive no support in the analyses.