Estetik ürünler ve görsel retorik kuramları açısından dergi reklamlarının değerlendirilmesi
Analyzing print advertisements in terms of aesthetic products and visual rhetoric theories
  1. Tez No: 240018
  2. Yazar: AYŞE NİL KİREÇCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SAVAŞ GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Pazarlama estetiği, pazarlama literatüründe önem kazanmaya başlayan yeni bir pazarlama eğilimidir. Pazarlama estetiğinde, tüketiciye duyusal deneyim yoluyla elde edilecek estetik haz önerisiyle konumlandırılmış ürünler, estetik ürün olarak tanımlanmaktadır. Dergi reklamları, beş duyu ile elde edilecek deneyimleri tüketiciye aktarma açısından, kısıtlı olanaklara sahip bir mecradır. Bu nedenle, estetik ürünlere dair reklamların içeriğini oluşturan estetik deneyimi okuyucuya aktarmak için, çeşitli görsel ifade yöntemleri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, bu tür içeriğe sahip bir mesajı etkili bir şekilde aktarma konusunda reklamın içeriği kadar biçimsel özellikleri de önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, bir reklam iletisinin içeriğinden bağımsız olarak, dikkat çekici ve ikna edici biçimsel sunumu ile ilgilenen retorik disiplini ve bunların araçları olarak kabul edilen retorik figürlerin reklamcılık alanında kullanımı önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Marketing aesthetics is a new trend that come into prominence in marketing literature. Within marketing aeshetics, the products positioned with the aesthetic pleasure that is gained by sensual experiences are named as aesthetic products. As an advertising medium, print advertisements has limited opportunities for delivering experiences to consumers that is gained by five senses. For this reason, in order to deliver the aesthetic experience which compose the content of the advertisements of aesthetic products, various visual expression techniques are used. As well as the content, the formal features of the advertisement is significant in transmitting these messages in an efficient way. In this context, the use of visual rhetoric that is concerned with remarkable and persuasive presentation style, apart from the advertisement messages' content, and rhetorical figures which are accepted as tools of visual rhetoric is achieving importance in advertising field.