Siyasi partilerin halkla ilişkiler uygulamaları: AK Parti-CHP karşılaştırmalı örneği
Applications of public relations political parties: Comparative analysis of JDP with the RPP
- Tez No: 240091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türk siyasi hayatının iki büyük partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisinin halkla ilişkiler strateji ve uygulamalarını değerlendirmek ve uygulamalara ilişkin karşılaştırmalarla partilerin halkla ilişkilere bakışını ve uygulama sonuçlarını ortaya koymaktır. Siyasal tartışmaların, siyasal hayata ilginin boyutları ve siyasal iktidara sahip olmanın önemi göz önüne alındığında, partilerin halkla ya da seçmen kitleleriyle iletişiminin değerlendirilmesi, uygulayıcılar ve teorisyenler için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Bu çalışmada siyasi partilerin halkla ilişkileri, birimlerin organizasyonu, konuyla ilgili yapılan görevlendirmeler, halkla ilişkiler uygulama araçlarından yararlanma biçimi, 2007 Genel Seçimleri ve bu seçimlerde kullanılan afişler kapsamında ele alınmıştır.Çalışmanın ilk iki bölümünde incelemenin yöntemine ilişkin genel değerlendirmeler ve konu ile ilgili önceki çalışmalar ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde halkla ilişkilerin genel teorisi kapsamında, tanım, tarihsel gelişim, ilkeler, halkla ilişkilerde örgütlenme, uygulama araçları ve siyasal partilerin halkla ilişkiler olgusu ile ilgisi incelenmektedir. Çalışmanın 4. ve 5. bölümlerinde sırasıyla Cumhuriyet Halk Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisinin iletişim ve halkla ilişkiler birimlerinin örgütlenme yapısı ve seçim kampanyaları analiz edilmektedir. Elde edilen bulgular 6. ve son bölümde karşılaştırılarak ulaşılan sonuçlar özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the Public Relations strategies and applications of two main political parties, Justice and Development Party (JDP) and Republican People?s Party (RPP), of turkish political life and also to theorise these two parties? approach to the concept of PR and results of applications. If dimension of political debates, interest to politics and the importance of having political power are taken into consideration, evaluation of the comunication between political parties and community or electorate, comprises an important resource for theorists. In this study, PR applications of political parties are considered within the context of organization of the pr departments, relevant assignment, usage of PR application methods, 2007 general elections and posters which are used during the election period.In the first two parts of the study, general assesment regarding the method of research and previous studies are discussed. In the third part, definitaion, historical development, principles, PR organizations, application methods and relations of political parties with the concept of PR is analysing. In the fourth and fifth parts of the study, it is analysing respectively the organizational structure of PR departments of both Justice and Development Party and Republican People?s Party and election campain. In the sixth and the final part, acquired datas are compaired and the result is summerized.