Yusuf suresinden bireysel ve toplumsal mesajlar
Private and social messages from Yusuf sura
- Tez No: 240139
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kur'an-ı Kerim'de yer alan surelerden biri de Yusuf suresidir. Yusuf suresi 111 ayetten oluşmaktadır. Yusuf suresi adını 4. ayetten 101. ayete kadar olan bölümde kıssası anlatılan Yusuf Peygamber'den almıştır. Kur'an-ı Kerim'de Yusuf Peygamber'in kıssası ?ahsenu'l- kasas? (en güzel kıssa) olarak adlandırılmıştır. Bunun sebebi ise bu kıssanın ihtiva ettiği ibret ve hikmetler ile bireyleri ve toplumları eğitecek faydalı güzel konuları içermesindendir. Yüce Allah, Kur'an ayetlerinin düşünülmesini, içerdiği hakikatlerden ibret alınmasını ve hayatta da tatbik edilmesini istemektedir. Biz de bundan hareketle bu çalışmamızda Yusuf suresini incelemeye çalıştık. Yusuf suresinden bireysel ve toplumsal olarak almamız gereken mesajları belirttik. Çünkü Kur'an-ı Kerim insanların bireysel ve toplumsal hayatlarında yön verme fonksiyonuna sahiptir. Kişinin ebedi mutluluğa ulaşması, insanlık için bütün saadet ilkelerini içeren Kur'an'ın hikmet dolu prensiplerini uygulaması ve onun gösterdiği yola yönelmesiyle gerçekleşebilir. Bu da Kur'an'ın derinlemesine düşünülmesi ve anlaşılmasıyla mümkündür.
Özet (Çeviri)
One of the suras in The Holy Koran is Yusuf sura. The Yusuf sura composed of 111 which consists verses from 4. to 101. The Tale of Prophet Yusuf was named ?ahsenu?l- kasas? (the most beautiful tale). Because of that reason it consist object lessons, philosophies and the subjects which help to educate privates and socials. The Holy God wants people to consider verses of the Holy Koran, to learn a lesson from a mishap and put into practice these lessons in the life. Because of those reasons we try to analyze the Yusuf Sura and emphasize messages which should be taken as private and social from the Yusuf Sura. Because The Holy Koran has the function which direct private and social lives. Ones reaching eternal happiness happens when he or she carry out the principle of The Holy Koran, which contain happiness principle for people, and tend to way which the Holy Koran indicate. This can be possible when The Holy Koran is deeply thought and understood.