Avrupa Birliği sürecinde sigorta şirketlerinin sermaye yeterliliği üzerine bir inceleme
An analysis regarding capital adequacy of the insurance companies in the European Union process
  1. Tez No: 240174
  2. Yazar: EMİNE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Globalleşmenin ve beraberinde getirdiği ekonomik bütünleşme sürecinin bir getirisi olarak; tüm dünyada yapılan üretim ve sunulan hizmetlerde belirli standartların oluşturulması, şirketlerin ayakta durabilmesi ve diğer şirketlerle rekabet edebilmeleri açısından giderek önem kazanmaktadır. Bu esasla, Türkiye'nin üye ülke olabilmek için adaylığını koyduğu ve üyelik müzakere süreci halen devam etmekte olan Avrupa Birliği'nde düzenleyici otoriteler; başta Bankacılık sektörü olmak üzere, finans sektöründe bir takım standartların oluşturulması için sürekli olarak çalışmalar yapmaktadır. Finans sektörü içinde Bankacılık sektöründen sonra önemli bir yere sahip olan Sigorta sektöründe, en önemli konulardan birisi şirketlerin sermaye yeterliliğine ilişkin düzenlemelerdir. Bu nedenle Avrupa Birliği düzenleyicileri, Bankacılık sektöründe hayata geçirilen Basel II uygulamasını örnek alarak, Sigorta Sektörü sermaye yeterliliğine ilişkin düzenlemeler içeren Solvency II projesi çalışmalarına başlamışlardır. Solvency II projesi iki aşamadan oluşmakta olup, ilk aşaması 2003 yılında tamamlanmıştır. İkinci aşama üzerinde çalışmalar devam etmekte olup, uygulamanın 2012 yılında başlaması planlanmaktadır.Ülkemizde diğer finans sektörü unsurlarında olduğu gibi, sigorta sektöründe de Avrupa Birliği direktifleri kapsamında düzenlemeler yapılmakta olup, sermaye yeterliliği konusunda Avrupa Birliği düzenlemelerine paralel olarak yeni düzenlemeler yapılmaktadır.Bu çalışmada; öncelikle Avrupa Birliği sigorta sektöründeki sermaye yeterliliği düzenlemeleri incelenmiş, ardından Türkiye'deki sigorta sektörüne ilişkin sermaye yeterliliği düzenlemelerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Avrupa Birliği'nde henüz proje aşamasında olan Solvency II sisteminin şirketlere olası etkileri, faydaları ve olumsuz yönlerine değinilmiş olan çalışmada son olarak; Türkiye'deki sigorta şirketlerinin sermaye yeterlilikleri yapılan bir analiz ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As proceeds of the global activity and the economic integration process that it brings along, the generation of specific standards for the production process and services has gained importance, for companies for the reason to stand and to compete with other companies. For this reason, regulatory authorities of the European Union that Turkey has presented his candidacy to become a member country and that the process of accession negotiations is still in progress, are consistently performing operations in financial sector , especially in banking sector to create a set of standards. For the insurance sector which takes an important place within the finance sector, just after the banking sector, one of the most important issue is the regulations relating to the capital adequacy for companies. Therefore, the European Union regulators, have taken as an example the Basel II implementation realized in the banking sector and they have started to work for the Solvency II project which includes the regulations related to the capital adequacy in Insurance Sector. Solvency II project consists of two phases and the first phase is completed in 2003. The operations about the second phase are in continuation and the scheduled start date for its application is 2012.In our country, For the insurance sector, as with other elements of the financial sector, the regulations are realized according to the European Union directives and also, new arrangements are made in accordance with the European Union regulations on capital adequacy.In this study, primarily, the capital adequacy regulations of the European Union?s insurance sector, are examined, also the capital adequacy regulations for Turkey?s insurance sector have been given in detail. In the study, the possible effects, benefits and negative aspects of the Solvency II system which is currently in project phase in European Union are mentioned, and finally we addressed the capital adequacy of insurance companies situated in Turkey.