Kredi kartı sözleşmesinde bankanın hak ve borçları/yükümlülükleri
Credit cart contracts of the bank benefits and contributions.
  1. Tez No: 240287
  2. Yazar: RABİHA DERYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KEMAL OMAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Finansal hizmetler sektörü, gelişmiş ülkelerde yerini almış en önemli sektördür. Bu bağlamda, bilişim alanındaki hızlı gelişmeler, değişmeler ve bilgisayar ağlarının etkin kullanılmasıyla kişiler; günümüzde hızla yayılan hırsızlık ve gasp olaylarını da gözönünde bulundurarak harcamalarını daha çok kredi kartları yapmayı tercih etmektedirler. Ayrıca bu kartların nakit para çekebilme imkanının olması da ülkemizde ve dünyada kredi kartı kullanımının her geçen gün artış göstermesinin nedenlerindendir.Günümüz bankacılığı artık bireyi keşfetmiş olup, bireyin hayatını kolaylaştıran hizmetler sunmak için adeta rekabet içerisine girmiştir. Tek düşünce noktası, günlük yaşamda bireyin nasıl daha fazla rahat edebileceği, ödeme noktalarında daha hızlı ve çağdaş şekilde işlem yapılabileceği olmaktadır. Bu çağdaş ortam sağlandıktan sonra kazanç elde etmek kendiliğinden gerçekleşecektir. Özellikle plastik kartlarda çok sayıda çeşit ve özellikte farklı ürünler söz konusudur. Ülkemizde bankaların kredi kartı konusundaki çalışmalarını ve gelişmeyi görebilmek için yazılı ve görsel basını takip etmek yeterli olacaktır.Çalışmamız bu konular ışığında kredi kartlarının tarihsel gelişimini, fayda ve sakıncalarını, kötüye kullanımını ve hukuki niteleğini incelemekte ve kredi kartı sözleşmesinde hak ve yükümlülükler başlığı altında tezimizin ana konusu olan bankanın hak ve yükümlülüklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial service sector is the most important sector in developed country. People choise to buy something with credit cards because of very fast informatics developmets and changes and efficiency of computer Networks and robbery and theft events now adays. Also people choise credit cards to take cash money. So using of credit cards increase with each passing day.Present day banking has discovered person and have started a competition to represent services that make life easier. The only focal point of ideas, daily confortable of person and how we can transact with more fast and modern way in payment points. After this modern atmosphere gainings will come true naturally. Especially in plastic card catagories there are lots of kind and charasteric products. Through print and visual media studies and developments of banks about credit cards can be followed.Our study analyses historical developments, advantages and disadvantages, abusing and juristic character of credit cards in light of this subjects that takes place under this heading named as benefits and contrubutions of credit cards contract and it introduces benefits and contrubutions of the bank which is the basic subject of our dissertation.