Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu
Criminal false imprisonment
  1. Tez No: 240366
  2. Yazar: ÖZGÜL AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kişi özgürlüğü, yıllardan beri üzerinde en çok durulan konuların başında yer almaktadır. Bunun temel nedeni de kişi özgürlüğünün diğer tüm özgürlüklerin temelini oluşturmasıdır. Kişi özgürlüğünün bireylere ve devlete karşı korunması da ceza kanunu ile güvence altına alınması ve yaptırıma bağlanması ile mümkündür.Araştırmada Türk Ceza Kanunu'nun 109' uncu maddesinde yer alan kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde hürriyet kavramı üzerinde durulduktan sonra suçun tarihsel gelişimi ve Türk Hukukundaki durumu açıklanmıştır. Suçun Türk Hukuku'nda düzenlenişi anlatılırken, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun ele alınışı açısından 765 sayılı TCK ile 5237 sayılı TCK arasındaki farklara yer verilmiştir. İkinci bölümde 5237 sayılı TCK' nın suç teorisi çerçevesinde suçun unsurları kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise suçun özel görünüş şekilleri, soruşturma ve kovuşturma usulü ve yaptırımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Personel liberty is the most important subject that has been spoken for years. Real reason of that personel liberty is at the basis of all the other rights. Personel liberty is protected with criminal code against to the people and goverment.At this study, Criminal False İmprisonment had been investigated which arrengemented in Turkish Criminal Code (TCK) at article 109. This study is consist of three parts. At first section, the historical development of the defemation and continued with the differences between TCK No 5237 and TCK No 765. At the second section, elements of the crime with the contex of the crime theories on TCK No 5237 are evaluated from the type of the defemation. At third section, varios aspects of the crime, invetigation and prosecution regulated and sanction regulated are studied.