Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesindeki lavman uygulamaları ile hastaların bu uygulamalara ilişkin duygu ve düşünceleri
  1. Tez No: 76
  2. Yazar: SULTAN ALAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırma Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesindeki lavman uygulamaları ile, hastaların bu uygulamalara ilişkin duygu ve düşüncelerini ortaya çıkartmak amacıyla betimleyi- ci olarak planlanmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından lavman uygulayan kişiyi gözlemekle, lavman uygulanan hastaya ise anket uygulanması ile iki aşamada toplanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından elde değerlendirilmiş tir. Değerlendirme yüzdelik, Ki-kare, Kesin l&L-kare, Kol- mogrov Simirnov önemlilik testleri uygulanarak yapılmış tır. Değerlendirme sonunda, Cumhuriyet Üniversitesi Hasta nesinde uygulanan lavmanların tekniğine uygun yapılmadığı veya ekşili yapıldığı, hastalara işlem hakkında yapılan açık lamaların yetersiz olduğu bulunmuştur. lavman uygulamaları nın tekniğine uygun ve hastaların uygulama sırasında rahat lıklarının sağlanabilmesi, hastalara hemşirelerden neler bekleyebileceklerinin açıklanması, bu konuda örgün eğitim sıracımda hemşire öğrencilere: ve kliniklerde lavman uygula yan kişilere gerekli eğitimin verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
S UI IMARY The enema applications, and feelings of the patients with, regard to these applications in the hospital of the nodical Faculty of Cumhuriyet University (Sivas) have been investigated in this study. Tliis study has been planned as a descriptive one and data has been collected in two stages. In the statistical calculation Chi-square, Fishers Chi -square, Kolmogrov Smirnov tests have been used. It was found that the technique used in enema applications at the mentioned hospital was not proper and also that information given to the patients before appli cation was not sufficient. we suggest that - The students in the Nursing Schools should be in formed more about enema applications during their formal education period. - Tli e nurses and other medical personnel working at the hospitals should be trained in job concerning the enema applications. - t-atients should be informed as to what their expec tations could be from the medical personnel in general and nurses in particular during their hospitalizing period.