National security policies of Israel and the challenge of Hizballah : The case of The Lebanon War of 2006
İsrail milli güvenlik politikaları ve Hizbullah'ın meydan okuması - vaka incelemesi: 2006 Lübnan Savaşı
  1. Tez No: 240375
  2. Yazar: BURCU ÇAĞRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BALİ AYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın ana amacı 2006 Lübnan savaşı çerçevesinde İsrail milli güvenlik politikalarını ve Hizbullah'ın bu politikalara meydan okumasını incelemektir. Bu sebeple, İsrail'in dış politika kararlarını nasıl yürüttüğü inceledikten sonra Hizbullah örgütünün çeşitli kimlikleri ve İsrail'e yarattığı tehdit değerlendirilecektir.Teorik açıdan, küreselleşme çağında ulus-devletin egemen gücünde meydana gelen azalma, İsrail'in Hizbullah'la savaşı sırasında egemenlik haklarını ne kadar kullanabildiğiyle örneklenmiştir. Lübnan Savaşında İsrail'in karşılaştığı durumda olduğu gibi şiddet kullanan devlet dışı aktörlerin artan gücü ve bu aktörlerin meşruluk kazanmasının ulus-devletlerin egemen cevaplarını güçleştirdiği anlatılmaktadır. Tezin altyapısını ulus-devletlerin küreselleşme çağında karşılaştıkları bu güçlükler oluşturmuştur.Tezin ilk kısmında 2006 Lübnan Savaşını yeterli ve doğru şekilde değerlendirebilmek için süregiden Hizbullah-İsrail çatışmasının yanı sıra İsrail güvenlik politikalarının hangi şartlarda ortaya çıktığı, ülkenin düşmanları tarafından yaratılan tehditler ve İsrail ile Lübnan arasındaki ilişkiler açıklanacaktır. İlerleyen bölümlerde ise bu aktörlerin uluslararası yönelimlerini, bölgesel rollerini, amaçlarını ve dış politika araçlarını içerecek şekilde ayrıntılı olarak her iki tarafın dış politika özellikleri incelenecektir. Bu özelliklerin incelenmesindeki amaç, İsrail'in 2006 Lübnan Savaşı'yla ilgili milli güvenlik politikalarını uygularken ne tür kısıtlamalarla karşılaştığını göstermektir. Bu kısıtlamaların yanı sıra, Hizbullah'ın dış politika enstrümanlarını kullanmaktaki başarısı ve bu sayede meşruluk kazanmasının İsrail'e ne şekilde etki ettiğini göstermek amaçlanmıştır. Böylece ulus-devletlerin küreselleşen dünyada azalan etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the challenge of the Hizballah organization to the national security policies of Israel related to the 2006 Lebanon War. To this end, after investigating how Israel conducted its foreign policy decisions during the war, the various identities of the Hizballah organization and the threat it poses to Israel will be assessed.In theoretical terms, the decline of the state sovereignty in the face of the changing nature of threats in the age of globalization is exemplified by the extent that Israel could use its sovereignty rights in the case of war with Hizballah. As in the case of the 2006 Lebanon War, the situation that the rising power of violent non-state actors and the legitimacy gained by those actors complicating the responses of sovereign nation-state is explained. This thesis is centered on the difficulties that the nation-states face in the age of globalization.In order to adequately and accurately assess the 2006 war, Israeli security policies, the threats posed by the enemies of Israel and the relations between Israel and Lebanon will be explained in addition to the ongoing Hizballah-Israeli conflict in the first part of the thesis. In the following sections, features of the foreign policies of both sides in the war, including the international orientations, the regional roles, the objectives and the foreign policy instruments will be investigated. The aim of investigating the features of the foreign policies is to reveal how Israel is restrained from applying its national security policies related to the Second Lebanon War. In addition to these restrictions, this thesis will show how the success of Hizballah in gaining legitimacy through its foreign policy instruments has affected Israel.