Türkiye Harpactorinae (Heteroptera:Redoviidae) faunası üzerinde sistematik çalışmalar
Some systematical studies on the subfamily Harpactorinae (HET.:Reduviidae) from Türkiye
- Tez No: 24044
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Heteroptera takımının Reduviidae familyasına bağlı Harpactorinae altfamilyası türleri ele alınmıştır. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Entomoloji Anabilim Dalı kolleksiyonlarındaki türlerin incelenmesi sonucu Türkiye'de bu altfamilyaya bağlı 6 cins ve 20 türün varlığı saptanmıştır. Bu çalışmada bu türlerin morfolojileri, yayılışları, konukçuları ve bazı türlerin biyolojileri ve habitat özellikleri incelenmiştir. Yine bu çalışmada Çoranus niger (Rb.), Rhinoooris rubricoxa (Bg. ) ve R.erythropus (L. ) isimli türlerin Türkiye faunası için yeni kayıt niteliğinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the species of Harpa ctorinae (Het. -.Redusdidae). By this study it has found that 20 species belonging to 6 genera of Harpactorinae occuring in the Turkish fauna. Morphology, distribution, hosts and efficiency of each species are given in the text. Three species of Harpactorinae Goranus niger (Rb.), Rhino cor is rubricoxa (Bg. ) and R. ery thro- pus (L. ) are found as new records for Turkish fauna.