Melanogryllus desertus Pall.(Orthoptera; gryllidae)'da testis gelişmesi ve horseradish peroxidase ile kan-germ hücre bariyerinin işaretlenmesi
- Tez No: 24043
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE KARAÇALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
56 6. ÖZET Melanogryllus desertus 'da testis ve spermatogenesisin nimtal dönemlere göre gelişmesi ışık ve elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Erkek iç üreme sistemi bir çift testis, vasa deferentia ve bir ductus ejaculatorius'tan oluşur. Ayrıca, bir ucu kapalı çok sayıda tüplerin meydana getirdiği bir yardımcı bez vardır. Her bir testis ortalama 254 folikül içermektedir. Ortalama folikül boyları, böceklerde bireysel farklılıklar göstermektedir. Böcekler, böcek fizyolojik suyunda disekte edildi. Her bir testis ışık mikroskobu için, Bouin ile tespit edildi ve parafın kesitler için gerekli işlemler yapıldı.5 H'luk parafin kesitler Heidenhain'in heamotoxylin'i ile boyandı. Folikül içerisinde kademeli olarak gerçekleşen spermatogenesis, 6.ncı nimfal evrede mitoz bölünme ile başlar ve böcek erginleşmeden önce spermatozoonun şekillenmesi ile tamamlanır. Folikül, son nimfal evrenin sonuna kadar apikal bölgeden meydana gelir; bu dönemde mayoz bölünmenin başlaması ile bazal bölge oluşur. Kan-germ hücre bariyerinin varlığını, şekillenme zamanını ve şekillenme yerini belirlemek için, testis folikülleri işaretleyici olarak kullanılan horseradish peroxidase ile in vitro'da inkube edildi. 2|i'luk epon kesitler, boyanmadan ışık mikroskobunda ; ince kesitlerin bir kısmı boyanarak, bir kısmı da boyanmadan elektron mikroskobunda incelendi. Enzim, folikülün apikal bölgesindeki apikal uç ve büyüme fazına kolayca nüfuz etmesine rağmen, mitoz bölünme fazına enzim nüfuzu kan-germ hücre bariyeri ile engellenmiştir. Bu bariyer 7.nci nimfal evrede şekillenir. Folikülün bazal bölgesine enzim nüfuzu, kan-germ hücre bariyeri ile tamamen engellenir; ve bu bölgedeki kan-germ hücre bariyeri son nimfal evrede mayoz bölünmenin başlaması ile şekillenir.
Özet (Çeviri)
57 7. SUMMARY The testes and spermatogenesis development in Melanogryllus desertus are studied to the instars by the light and electron microscopy. The male internal reproductive system consists of paired testes and vasa deferentia and an ejaculatory duct. In addition, it also includes an accessory gland consisting of a lot of tubes with closed ends. Each testis includes an avarage of 254 follicles. The average follicle lengths differs individually in insects. The insects were dissected in insect physiological saline prior to examination. Each testis was placed in Bouin's fixative and processed for paraffin-wax sectioning for light microscopy. 5ji sections were stained with Heidenhain's haemotoxylin. Spermatogenesis which takes place in follicles gradually, initiates in the 6 th instar with mitosis and reaches completion in the last instar by forming of the mature spermatozoon. Follicle consists only the apical compartment untill the end of the last nymphal instar. Basal compartment of the follicle forms in this instar by initiation of the meiosis. The testis follicles were incubated in vitro with horseradish peroxidase which was used as the tracer to demonstrate a blood-germ cell barrier and its establishment time and location. 2ji epon sections are observed unstained with light microscopy. Some of the thin sections are observed with electron microscopy both stained and unstained. Horseradish peroxidase penetrates easily into the apical point and growth phase in apical compartment of the follicle; although, the penetration of the HRP into the mitos is phase is prevented by the blood-germ cell barrier. This barrier is established in the 7 instar. Penetration of the HRP into the basal compartment is prevented completely by the blood-germ cell barrier. This barrier is established with the onset of meosis in the 9th instar.