Mahalli idarelerin kuruluş sürecinde Balıkesir Belediyesi (1864?1922)
Balikesir Municipality during construction process of local management (1864-1922)
  1. Tez No: 240534
  2. Yazar: BETÜL İSKENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLMECİT MUTAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Osmanlı Devlet'inde klasik dönemde belediye hizmetleri asıl görevi yargıçlık olan kadı tarafından yerine getirilmiştir. Kadının belediye işleri ile ilgili yardımcıları başta ihtisap ağası (muhtesip) olmak üzere subaşılar asesbaşı, böcekbaşı, mimarbaşı, bina emini, çöpçü subaşısı ve çöp çıkaranlardır. Bu sistemdeki ilk değişiklik modern şehir hayatını Osmanlı ülkesinde yerleştirmek amacıyla II. Mahmut tarafından başlatılmıştır. II. Mahmut'un 1826 yılında Yeniçeri Ocağını kaldırmasıyla kadının yaptırım gücü elinden alınmıştır ve sadece hukuk işleri ile görevli hale getirilmiştir. Bu değişiklikleri Tanzimatçıların yaptıkları takip etmiştir.1864 Vilayet Nizamnamesi ile Osmanlı Devleti'nde eyalet sisteminden vilayet sistemine geçilmiştir. Bu nizamname klasik Osmanlı şehirlerinde modern belediyeyi inşa edecek düzenlemelerin öncüsüdür. Belediye idarelerinin bütün imparatorluğu kapsayacak şekilde resmen kurulmaya başlamaları ise Meşrutiyet Meclisinde 1877 yılında alınan karar neticesindedir.Yapılan araştırmada 1864 yılında kurulduğu tahmin edilen Balıkesir Belediyesinin kuruluşundan Milli Mücadele döneminin sonuna kadar olan süreç ele alınmıştır. Bu süreç daha iyi anlaşılması amacıyla dönemlere ayrılmıştır ve her bir dönemde kaynakların imkân verdiği ölçüde belediye başkanları, belediye meclisleri, belediye teşkilatı, belediyenin faaliyetleri ve bütçesi ortaya konulmuştur. Belediyenin faaliyetleri kısmı uygun başlıklar altında incelenmiştir. Bu başlıklar; imar faaliyetleri, sağlık hizmetleri, itfaiye hizmetleri, sosyal yardım hizmetleri, savaşlarda belediyelerin verdiği hizmetler şeklindedir.Sonuç olarak yapılan araştırma ile Balıkesir Belediyesinin dar bir kadro ile başlattığı hizmetlerinin zamanla nasıl geliştiği ve hangi aşamaya ulaştığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Municipality services in classical period of Ottoman Empire were carried out by kadi whose fundamental job was judge. Assistants of kadi for municipality services were ihtisap ağası (muhtesip), subaşı, asesbaşı, böcekbaşı, mimarbaşı, bina emini, çöpçü subaşısı and çöp çıkaran. First modification of this system was started by II. Mahmut to place modern city life in Ottoman Empire. Municipality sanctions of kadi had been invalidated after Janissary Corps (Yeniçeri Ocağı) was closed by II. Mahmut in 1826 and kadi was only responsible with law. These changes were followed with regulations of Tanzimatçı (administrative reformers).In Ottoman Empire, it was passed from eyelet (province) system to vilayet system by 1864 Vilayet Nizamnamesi (Regulation). This regulation is the initiator of the regulations which build modern municipality in classical Ottoman cities. Formal construction of municipality management includes all the empire is the conclusion of decisions which was taken by the Constitutional Monarchy Assembly in 1877.In this research, the process between the date of construction of Balıkesir Municipality estimated 1864 and end of the Turkish National Struggle period is investigated. This process is separated some periods for better understanding and at the each of period municipality mayors, municipality assemblies, municipality organization, municipality activity and budget are examined according to literature. Part of municipality activity is divided appropriate titles. These titles are development activity, health service, fire department, social assistant service, services of municipality in wars.As a conclusion, this work exposes how the services of Balıkesir Municipality which were started with bounded personnel improved and which level they reached.