2005 hayat bilgisi 3. sınıf programı içeriği hakkında öğretmen görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Balıkesir ili örneği)
Evaluatıon of 2005 3th grades elemantary school lıfe studıes currıculum content based on teachers vıews (Case of Balıkesir)
- Tez No: 240548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN TEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; 2005 Hayat Bilgisi 3. Sınıf Program içeriğinin, programı uygulayan Balıkesir İli ilköğretim okulları öğretmenlerinin görüşlerine göre incelemektir. 2005 İlköğretim 3. Sınıf Hayat Bilgisi ders programının öğretmen görüşleri açısından değerlendirilmesine yönelik olarak önce 2004 ilköğretim 3. Sınıf Hayat Bilgisi taslak programı ile 2005 İlköğretim 3. Sınıflar Hayat Bilgisi ders programı içeriği incelenmiştir.Araştırmanın çalışma evrenini, Balıkesir ili sınırları içinde yer alan resmi ilköğretim okullarında 2006?2007 öğretim yılında 3. sınıfları okutan ve programı uygulayan toplam 789 öğretmen oluşturmuştur. Öğretmenlerin tamamı örneklemi oluşturmuştur. Geri dönüşü sağlanarak değerlendirilen 504 tane anketten elde edilen veriler, bilgisayarda SPSS istatistik programı yardımıyla frekans, yüzde, ortalama, t ve f testi teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Anlamlılık testlerinde alfa 0.05 düzeyi esas alınmıştır. Araştırma sonucunda, program içeriği ile ilgili olarak öğretmen görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu belirlenmiştir. Öğretmelerin yaş ve mesleki kıdemleri açısından anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to evaluate the 2005 curriculum content of third grades of elementary school life studies lessons according to teachers? views in Balıkesir. In order to be able to evaluate the 2005 curriculum of the third grades life studies according to the teachers? views, firstly the 2004 draft programme and 2005 curriculum content of the third grades life studies were examined.This study has been carried out with all 789 teachers who educate the third grades of elementary school in Balıkesir in 2006- 2007 teaching year. The data gotten 504 questionnaires were analyzed by using frequency, percentage, average, the t and f test techniques thanks to the SPSS statistic programme in computer. I: .005 was based on the test of significance.According to results, teachers? views about the 2005 curriculum content of third grades of elementary school life studies was positive in general. Furthermore, in the comparisons in terms of teachers? experience and age, there was statically significant between teachers? views.