Balıkesir ve yöresinde çocuk folkloru ürünleri üzerine derlemeler ve incelemeler
The collections and investigations about the products of child folklore in Balıkesir and its regions
  1. Tez No: 240558
  2. Yazar: HALİDE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir yöresinden derlenen çocuk folkloru etrafında şekillenen inanış ve uygulamalara yer verilmiştir. Çalışma, çocuk folkloru kapsamında beş bölümden oluşan bir saha çalışmasıdır. Çalışmanın esas dokusunu Balıkesir'den derlenen sözlü kaynak bilgileri oluşturmuştur. Bu bilgiler yeri geldikçe Türk halk inanışları ve uygulamaları içinde değerlendirilmiştir. Belli tespitlerin ortaya çıkmasında farklı kültürlerin inanış ve düşünüş kalıplarından örnekler de sunulmuştur.Bu çalışma, Balıkesir yöresi çocuk folkloru ürünlerini Türk halkbilimi ve halk edebiyatı açısından inceleyen bir niteliktedir. Bu araştırmanın sonunda Balıkesir'de halen varlığını devam ettiren inanış ve uygulamaların yanında varlığını ve etkinliğini kaybetmiş inanış ve uygulamalar tespit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Çocuk, Çocuk Folkloru, Balıkesir, İnanış, Uygulama, Halk Edebiyatı, Halkbilimi.
Özet (Çeviri)
In this study, the believes and the practices about the child folklore that is collected in Balıkesir region are given place. This study is a field study that is composed of five parts including child folklore. The fundimental lines of this study have been constitued by verbal source informations that is collected in Balıkesir region. These informations were handled in Turk folk believes and practices in proper times. In introducing spesific determinations, it was also reported the examples from the believing and thinking forms of different cultures.This study investigates the products of child folklore in Balıkesir region in the aspect of Turk folklore and folk literature. At the end of this study, beside the believes and the practices that have still been obtained in Balıkesir, and the believes and the practices that have lost its existance and strength were determined.KEY WORDS: Child, Child Folklore, Balıkesir, Believe, Practise, Folk Literature, Folklore.