Balıkesir ve çevresinde kına folkloru üzerine derlemeler ve incelemeler
Collections and studies on the henna folklore in the Balıkesir and its around
  1. Tez No: 240559
  2. Yazar: YASEMİN TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışmada Balıkesir ve çevresinde derlenen kına folkloru ile ilgili inanış ve uygulamalar araştırılmıştır. Bu çalışma, bir alan çalışmasıdır. Çalışmanın en önemli kısmını Balıkesir ve çevresinden derlenen bilgiler oluşturmuştur. Bunun yanında, kına folkloruna ait halk edebiyatı ve halk bilimi malzemeleri de farklı açılardan incelenerek çalışmada kullanılmıştır. Kına ile ilgili yaşayan inanış ve uygulamaların neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu çalışma, Balıkesir ve çevresinde kına folkloru ile ilgili inanış ve uygulamaların halk edebiyatı ve halk bilimi açısından olmak kaydıyla sözlü ve yazılı kaynaklardan alınan bilgilerle incelenerek oluşturulmuş bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, believes and practices about the Henna folklore in and around the Balikesir has been investigated. This study is a regional investigation. The most important part of the study is the collection of the knowledge about the henna folklore in the in and around the Balikesir region. Additionally, the folk literature and folklore materials were investigated with different point of view and used in the thesis. The ongoing believes and practices from the past to the present about the Henna were tried to be determined.This study, is a research about believes and practices on henna folk literature and folklore which are collected oral and written sources in and around the Balikesir City.