Türkiye'de gemiadamı piyasası: Arz ve istihdam üzerine bir model önerisi
Seafarers? manpower market in Turkey: A model proposal on the supply and employment
- Tez No: 240708
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Genel olarak gemiadamı arzı bir süreç olarak değerlendirildiğinde; işgücünün planlaması, eğitimi ve işe yerleştirilmesi aşamalarını içerir. Ulusal denizcilik eğitim politikamız, buna dayalı olarak verilen örgün ve yaygın eğitim, karada ve gemide eğitim gibi faaliyetler bu çalışma kapsamında gözden geçirilmiştir. Eğitimin ve yeterliğin değerlendirilmesi, gemiadamlarının belgelendirilmesi ve bayrak devleti yükümlülükleri açıklanarak anlatılmıştır. Çalışmanın temel dayanağı olarak 544 gemiadamına 2005 -2008 yılları arasında ulaşılarak Türk Gemiadamları Anketi -2008 isimli anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları istatistiki yöntemlerle değerlendirilmiş, cevap gurupları arasındaki ilişkilerin saptanması için Pearson testi yapılıp korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Gemiadamlarının mevcut yaşam ve çalışma koşulları ele alınarak gemiadamlığını yapılır ve sürdürülebilir bir meslek, gemileri yaşanır yerler yapmak için ne yapılması gerektiği sorusu ortaya atılmıştır. Mevcut durumun değerlendirilmesi sonucunda ortaya konan sorunlara çözümler aranmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The seafarers supply as a full process contains planning, training and recruitment phases. This study is based and includes a survey named ?Turkish Seafarers Analysis ? 2008? whish was carried out between 2005 -2008 with 544 Turkish seafarers. Survey results have been evaluated with statistical methods. Correlations between numeric series of answers tested with Pearson?s method. Seafarers? manpower?s quantity, quality, supply, demand and employment have been analysed. Employment policies, national, multi-national environments and working conditions have been compared and analysed. The seafarers? rights, existing working and living conditions of seafarers have been reviewed. As the result, it has been asked that: ?How can we do seafaring more attractive and sustainable and ships, good working and living environment?? To answer this question, firstly existing system has been analyzed and criticised, finally new suggestions have been developed and proposed.