İnsan kaynakları yönetiminde işe alım yöntemleri : Denizcilik sektöründe gemi adamlarına yönelik bir çalışma
The recruitment methods in human resources management: A study on seafarers in maritime sector
  1. Tez No: 457520
  2. Yazar: CANSEV ERYAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, insan kaynakları yönetiminde işe alım süreci ve yöntemlerinin incelenerek, denizcilik sektöründe faaliyet göstermekte olan Kaptanoğlu Denizcilik firmasının gemi adamı işe alım süreci ve işe alım yöntemleri, nitel veri toplama yöntemlerinden biri olan görüşme tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada mevcut literatür taranarak, insan kaynakları yönetimi kavramı, gelişimi, amacı,önemi ve fonksiyonları ile insan kaynakları yönetiminde işe alım sürecini oluşturan işgören ihtiyacının belirlenmesi, işgören temini ve aday havuzu oluşturma, işgören seçimi süreci, Türkiye'de ve dünyada denizcilik sektörü ile deniz işgücü piyasası ve gemi adamları kavramları analiz edilmiştir. Bu doğrultuda yapılan literatür taramasına ek olarak Kaptanoğlu Denizcilik firması ile gerçekleştirilen bire bir görüşme neticesinde sektörün öncü firmalarından biri konumunda olan bu firmanın işe alım süreci ve bu süreçte kullanılan yöntemler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis it has been investigating the recruitment process and technique of Kaptanoğlu Maritime Company operating in maritime sector via interview technique which is one of the qualitative data collecting methods through examining the recruitment process and techniques used in human resources management literature. In this work based on the current literature, the concept of human resources, its historical development, aims and importance and functions; determining personnel need, personnel finding and selection processes that constitute the recruitment process in human resources management, maritime sector in Turkey and in the world, maritime labour market and seafarer concept have been analyzed. Within this context, in addition to the literature review there has been conducted interview with the Kaptanoğlu Maritime Company, and as a result it has been determined the recruitment process and techniques used by the company which is one of the pioneer companies in the maritime sector via interview conducted.