İslâm Hukukunda bilincin hak ve sorumluluklara etkisi
The effect of the consciousness on the rights and the responsibilities in Islamic Law
  1. Tez No: 240871
  2. Yazar: CEMALETTİN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Psikolojinin ve felsefenin temel kavramlarından birisi olan bilinç, genellikle insanın kendisinin ve çevresinin farkında olması şeklinde tanımlanmaktadır. Bilinç kavramının çıkış noktası psikoloji ve felsefedir. Bununla beraber, bilincin hukuk ilminde de önemli bir yeri vardır. İslâm hukukunda sıkça kullanılan akıl, temyiz gücü ve irade gibi önemli kavramlar bilinçle yakından ilişkilidir. Ayrıca uyku, rüya, hipnoz, baygınlık ve sarhoşluk gibi hukukî açıdan önemli sonuçlar doğuran pek çok kavram aslında bilincin değişik birer görünümünden ibarettir. Bilincin tam veya bozuk olmasının yanı sıra haram ya da helâl yolla bozulmuş olmasının da önemli fıkhî etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
Consciousness, one of the main conceptions of psychology and philosophy, is usually defined as awaring of himself/herself and his/her environment. Its starting point is psychology and philosophy. However, it has a great part in jurisprudence. The fundemental conceptions frequently utilized by Islamic law such as reason, discrimination, and will are closely related to the term consciousness. Actually, many terms such as sleep, dream, hypnosis, faintness and drunkenness that sometimes lead to the juristic conclusions, are the different images of the consciousness. Basides having a sound or unsound consciousness, the corruption of consciousness by lawful (religiously legal) and unlawful ways can produce some juristic consequences.