Selim İleri'de İstanbul
Istanbul by Selim İleri
  1. Tez No: 241056
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Edebiyatımızda pek çok türde, hakkında eser verilen İstanbul, İstanbul'u çok iyi bilen ve yaşayan, edebiyatımızın önemli yazarlarından Selim İleri tarafından da işlenmiştir. Anı kitapları ve bilhassa İstanbul'daki gözlemleri ve yaşadıklarını kapsayan denemeleri, şehrin geçmişten günümüze geçirdiği değişimin de âdeta bir belgesidir.Öncelikle İstanbul'a dâir tarihi, coğrafi bilgi ve şehir üzerine yazılmış edebî metinler tezimizin başlangıç metnini oluşturmaktadır. Sonraki aşama ise genel olarak tanıttığımız anı kitapları ve denemeler üzerine yaptığımız detaylı incelemedir. Bu konudaki tespitlerimiz, yazarın eserlerinde İstanbul temasının belirli noktalarda toplanmış olmasıdır.Semtler, sokakları, evleri, çarşısı, yaşayanları ve farklılıklarıyla karşımıza çıkmaktadır. Her semtin sembol olmuş özellikleri mevcuttur.Bu noktada yazarın önemle vurguladığı, İstanbul'un yıllar içindeki değişiminden dolayı yitirilenler üzerinde de durulmuştur. Sonraki bölüm semt parkları ve şehrin estetik inceliğini yansıtan şahsî konutların bahçeleri, dolayısıyla da park ve bahçelerde yetişen çiçeklerdir. Diğer bölümde yer alan tiyatrolar, sinemalar ve gazinolar ise İstanbulluların sanatsal duyuşunu ve günümüz eğlence anlayışındaki değişimi ortaya koymaktadır; son olarak incelenen mimarî değişim ise çalışmamızın tamamına hâkim olan, şehrin uğradığı tahribâtın sebebi olarak belirmektedir.
Özet (Çeviri)
Istanbul , a city about which many literary Works are produced in numerous styles has olso been the subject of ono of our promınent current writers ,Selim Ileri, who has great knowledge of Istanbul . His memoirs and particularly his essays , which include his observations from past to present.The subject of our thesis is Istanbul , are almost Like documents of the city?s transformation from past to present .Primarily historical and geographıc information about Istanbul and literary texts abouts the cıty constitute the introductory materials of our thesis. The next stage is mostly a detaild analysis of the memoirs and essays that we have introduced.Our observations state that in the aıthor?s Works , the theme of Istanbul is concentrated on certain points. We come across neigborhoods with their streets, houses ,markets and residents and with all their differences.Each neighbohood has qualities that have become its symbol.Also underlined are the losses of Istanbul over the years ,due to the changes that the author emphasizes.Neigborhood parks that gain prominence in his later habits and the gardens of private houses, which reflect the aesthetic refinement of the city;therefore,it is the flowers that grow in parks and gardens.Theatres,cinemas and casinos in the next part indicate the change in the sensibilities of art and entertainment of Istanbul residents, which is the overall theme of our thesis and is the main cause of destruction the city had suffered from.