Türkiye'de dış ticaretten alınan vergiler ve eş mali yükümlülükler
Taxes and equivalent fiscal charges payable on foreign trade in Turkey
  1. Tez No: 241082
  2. Yazar: RAŞİT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT TAVŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Türkiye'de vergiler, dış ticaret işlemleri açısından kendisini, gümrük vergileri adı altında toplanan ithalat vergileri ve ihracat vergileri olarak göstermektedir. Yürürlükteki gümrük mevzuatı çerçevesinde ithalat vergileri, dış ticarete konu eşyanın ithalatıyla ilgili olarak alınması gereken gümrük vergileri ile gümrük vergisine eş etkili bütün mali yüklerden ve tarım politikası veya işlenmiş tarım ürünleriyle ilgili özel düzenlemeler çerçevesinde alınan vergilerden; ihracat vergileri, dış ticarete konu eşyanın ihracatıyla ilgili olarak alınması gereken gümrük vergileri ile gümrük vergisine eş etkili bütün mali yüklerden ve tarım politikası veya işlenmiş tarım ürünleriyle ilgili özel düzenlemeler çerçevesinde alınan vergilerden oluşmaktadır.Bu çerçevede çalışmamızda ilk olarak dış ticaretten alınan vergiler ve eş mali yükümlülükler için kavramsal çerçeve ve içerik verilmiş, Türkiye'de dış ticaret vergileri ve eş mali yükümlülüklerin tarihi ile temel ve kendine özgü vergi kavramları ve ilkeleri karşısındaki durumu incelenmiştir.Çalışmamızda ikinci olarak, Türkiye'de dış ticaretten alınan vergilerin ve eş mali yükümlülüklerin belirlenmesinde etkili olan unsurlar, teori, mevzuat ve uygulama ilkeleri çerçevesinde incelenmiştir. Bu durum, dış ticaret işlemleri çerçevesinde doğan vergilerin ve diğer mali yüklerin nereden kaynaklandığının anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Çalışmamızda son olarak, Türkiye'de dış ticaretten alınan vergiler ve eş mali yükümlülüklerin neler olduğu, temel unsurları göz önünde bulundurularak ve vergileme tekniği temelinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the taxes from wiev of foreign trade procedures are two groups as called import duties and export duties. In the framework of the laws in force, import duties are customs duties and fiscal charges having an effect equivalent to customs duties payable on the importation of goods and import charges introduced under the agricultural policy or under the specific arrangement applicable to processed of agricultural products; export duties are customs duties and fiscal charges having an effect equivalent to customs duties imposed on the exportation of goods and export charges introduced under the agricultural policy or under the specific arrangement applicable to processed of agricultural products. In this contex, first of all in the study, a conceptual frame and content were given to taxes payable on the foreign trade and fiscal charges having an effect equivalent to them in Turkey, and than, history of the foreign trade taxes and fiscal charges having an effect equivalent to them together with their situation from the point of view of main and peculiar to tax concepts and principles were examined. Secondly in the study, the effective factors determinig payable foreign trade taxes and fiscal charges having an effect equivalent to them in Turkey were examined from the point of view of theory, the laws and the principles for the practice. In this manner, the reason for the taxes and other fiscal responsibilities deriving from foreign trade procedures can easily be understood. At last in the study, what the taxes payable on the foreign trade and fiscal charges having an effect equivalent to them in Turkey are were examined in the light of their main factors and in the basis of taxation technique.