Industry sector: The impact of regulation on competitiveness in the context of Turkey's accession to the EU
İmalat sanayi: Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde düzenlemelerin rekabet üzerindeki etkisi
- Tez No: 241126
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Rekabet, hem Türkiye hem de Avrupa Birliği'nde (AB) için gelişen bir imalat sanayine sahip olunabilmesi açısından önemlidir. Bu kapsamda, bu tez Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecince Türkiye ve AB'de imalat sanayinde rekabetin gelişmesini sağlayan politikaların rolünü karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla, tezin temel amaçlarından biri uygulamaya konan rekabet politikasının Türkiye imalat sanayini ne kapsamda etkilediğinin araştırılmasıdır.Özellikle 1990'lı yıllarda AB ile artan ve 1996 yılında Gümrük Birliği (GB) ile sonuçlanan ilişkiler Türkiye'yi ülkedeki rekabetin yapısı ile daha fazla ilgilenmeye zorladı. Türkiye, GB ile birlikte temel amacı tekelleşmeyi, piyasa hâkimiyetinin istismar edilmesini ve firmalar arası anlaşmaları önleyerek rekabetin korunmasını sağlamak olan rekabet politikasını uygulamaya soktu. Yaklaşık on yılı aşan kısa süreçte rekabet politikasının uygulanmasında önemli bir gelişme sağladı. Bunun gibi gelişmeler Türkiye imalat sanayinin rekabet yapısına önemli katkılar sağlamıştır. Fakat Türkiye'nin AB ile uyumlu olarak yaptığı piyasa düzenlemelerindeki bu önemli iyileşmelere rağmen halen özellikle rekabeti bozucu devlet yardımlarının gözetimi ve ortadan kaldırma ve anti-tröst rejimini genişletmek gibi alanlarda yapılması gereken şeyler vardır. Ayrıca rekabetin gelişmesini artıracak daha bütünleştirilmiş bir yaklaşıma, genel ve belirli sektörlere dönük düzenleme ve müdahaleleri de dikkate alarak daha kapsayıcı rekabet politikasına öncelik vermesi de gerekir. Bu tez, ayrıca, panel data ekonometrisi kullanarak Türkiye imalat sanayinde verimlilik, rekabet ve ticaret (ithalat nüfuz oranı ve GB) gibi önemli ilişkileri de test etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Competition is essential both for Turkey and the European Union (EU) for the creation of a thriving manufacturing industry. In this context, this dissertation examines the role of competition policy in developing competition structure of manufacturing industry in Turkey and the EU comparatively, in the process of accession of the Turkish economy to the EU. Thus, one of the main purposes of this dissertation is to find out to what extent the introduction of competition policy has affected the Turkish manufacturing industry.Especially intensified relationships with the EU in the 1990?s, resulting in the Customs Union (CU) in 1996, compelled Turkey to be more concerned with the structure of competition. Along with the CU, Turkey implemented competition policy, with the objective of the protection of competition by following the policies preventing monopolization, abuse of dominance and concerted agreements among firms. In the relatively short span of about more than a decade, there has been important progress in the implementation of competition policy. Such developments made significant contributions to the competition structure of Turkish manufacturing industry. However even though Turkey has made progress on improving competition regulations in recent years in conformity with the EU legislation, there is still much to be done, particularly in monitoring and eliminating state aid with a distortive effect on competition, enhancing the antitrust regime. It also needs to adopt a more integrated approach towards developing competition, and where possible give priority to competition policy considerations in general and sector specific regulations and policy interventions. This dissertation also tests some important linkages in the Turkish manufacturing industry concerning productivity, competition and trade (import penetration ratio and CU) by using panel data econometrics.