OECD ülkelerinde Taylor Kuralı'nın geçerliliğinin logit modelleri ile incelenmesi
The analysis of Taylor rule with logit models for OECD countries
  1. Tez No: 241209
  2. Yazar: MELEK ASTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Son yıllarda enflasyon hedeflemesinin uygulamadaki başarısı ile birlikte adından sıkça söz ettiren Taylor Kuralı, enflasyon sapması ve üretim açığındaki (output gap) değişmelere göre kısa vadeli nominal faiz oranlarının hareketlendirilmesini öngörmektedir. Enflasyon hedeflemesinin özünde yer alan Taylor Kuralı'nın tüm OECD ülkeleri için Logit modelleri ile incelendiği çalışmada, ülkelerin ekonomik yapıları ve para politikası stratejileri bakımından, sonuçları karşılaştırma yapabilme olanağı doğmuştur. Elde dilen sonuçlara göre; enflasyon hedeflemesi yapan gelişmiş ülkeler için kuralın geçerli olduğuna karar verilmiştir. Enflasyon hedeflemesini benimsemeyen gelişmiş ülkeler ele alındığında ise, parasal büyüklükleri hedefleyen bu ülkeler için gerekli durumlarda faiz oranlarının para politikası aracı olarak kullanılabilmesi nedeniyle kuralın kısmen de olsa geçerliliği sonucu gözlenmiştir. Gelişmekte olan ülkeler açısından da, gerekli olan ekonomik yapıların oluşturulması ile kuralın para politikası için önemli bir rehber olabileceğini söylememiz mümkündür.
Özet (Çeviri)
The success of inflation targeting in recent years with application name is mentioned frequently in the Taylor Rule, according to the inflation deviation and the change in loss of production on a short-term nominal interest rate foreseen to stir. The possibility of comparisons was born of inflation targeting Taylor Rule in the core for all OECD countries? economic structures and monetary policy strategies in terms of results. Accordint to the results, Taylor Rule is valid for developed countries which adopt inflation targeting that have been decided. Developed countries to they don?t adopted inflation targeting has been discussed, the monetary value targets for these countries of the monetary policy interest rates if necessary be used as a tool of policy and partly because if the validity of the results was observed. Developing countries also needed in terms of creation of the economic structure and the monetary policy rule may be an important guide to sat it?s possible.