The effects of institutional investors on the development of capital markets: Evidence from Turkey
Kurumsal yatırımcıların sermaye piyasalarının gelişimine etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 241296
  2. Yazar: ÖZLEM KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kurumsal Yatırımcılar, gelişmekte olan piyasalarda her zaman önemli bir yere sahipolmuşlardır. Sermaye piyasası geliştikçe, kurumsal yatırımcıların önemi de artmaktadır.Bu nedenle, kurumsal yatırımcılar piyasa tercihleri, hangi hisse senetlerine yatırımyaptıkları, hisse senedi getirileri ve piyasa değerine etkileri bakımından önemli bir yerteşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB)işlem gören firmalara yatırım yapan yerli ve yabancı kurumsal yatırım paylarınınfirmaların piyasa değerlerine etkisini ortaya koymaktır. Bu çalışmanın diğerçalışmalardan farkı, İMKB gibi gelişmekte olan bir sermaye piyasasında, farklı analizteknikleri kullanmasıdır. Bu çalışmada, 2005-2007 yılları arasında İMKB'de işlem görenve reel sektör firmalarını kapsayan fixed effects panel veri analizi kullanılmıştır. Ayrıca,sektör bazında yerli ve yabancı kurumsal yatırım paylarının, firma piyasa değerineetkisindeki değişimi görebilmek için İMKB Ulusal Sınaî ve İMKB Ulusal Hizmetlerendeksinde yer alan firmaları kapsayan between effects regresyon analizi uygulanmıştır.Firma bazında açıklayıcı değişkenler, performans ve kontrol değişkenlerinin analizisonucunda, yabancı kurumsal yatırım paylarının, firmaların piyasa değerini yerlikurumsal yatırım paylarına oranla daha çok arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma,gelişmekte olan bir sermaye piyasasında, kurumsal yatırımcı kapsamında yabancı fon veyabancı tüzel yatırım paylarının, firmaların piyasa değerleri üzerine olumlu ve anlamlıbir etkisinin olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Institutional investors have always been important participants of the emerging markets.The significance of institutional investors has increased as the markets developed overtime. Given the growing importance of institutional investors, more needs to be takenabout their preferences, namely, the stocks which they invest, the stock returns and theirimpact on market capitalization. The purpose of this thesis is to explore how the marketcapitalization of the Turkish listed companies is affected by fractional institutionalownership in terms of being domestic and foreign. This thesis is unique because itemploys different analysis techniques in a developing market, namely ISE. This studyemploys panel data analysis on a sample of 472 firm-year observations for Real Sectorfirms in Istanbul Stock Exchange (ISE) covering the time span of 3 years over the 2005-2007 periods. The between effects regression analysis is also conducted on the ISENational Industrials and ISE National Services to see the differences on the effects offractional domestic and foreign institutional ownership on market capitalization. In fixedeffects model, after controlling for a variety of operating performance and firm-levelcontrol variables, the results indicate that the fractional foreign institutional ownershipvariables are associated with an increase in market capitalization in comparison todomestic ones. This study provides evidences from an emerging market about the factthat the fraction of shares held by foreign fund and corporate institutional investors has apositive and significant effect on firm market capitalization.