Kronik renal yetersizliğinde serum, alkalen fosfataz ve 5'-nükleotidaz aktiviteleri
  1. Tez No: 2414
  2. Yazar: SEMA USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
- 53 - VII - Ö Z E T Bu araştırma Anadolu Üniversitesi Eğitim ve Uygulama Hastanesi iç hastalıkları kliniğinde tedavi gören 30 Kronik Renal Yetersizlikli hasta ile 80 sağlıklı kişi üzerinde yapıl mıştır* Hastalarda ve kontrol grubunda BUfl, Kreatinin, T» Lipid, T. Kolesterol düzeyleri ile Al kalen fosfataz ve 5 - Nukleotidaz aktivite düzeyleri çalışılmıştır. Kontrol grubunda ortalama değerler ;BUN x ? 14,97 + 2,94mg/d Kreatinin X - 0,40 + 0,11 mg/dl, T.Lipid I » 646,3 + 93,46 mg/dl, T, Kolesterol X » 200,98 + 31,43 mg/dl, Alkalen fosfataz X * 2,00 + 0,48 Sü, 5'- flükleotidaz X - 6,29 + 2,41 WL Kronik Renal Yetersizlikli hasta grubunda, ise ; BUN X = 110,76 + 41,53 mg/dl, Kreatinin X - 7,56 +2,80 mg/dl, T.Lipid X » 644 + 95,05 mg/dl, T.Kolesterol X* - 181,4 + 34,30 mg> Alkalen fosfataz X m 4,00 + 1,74 SU, 5 - KUkie.otidaz X « 7,25 + 1,90 IU/L olarak bulunmuştur» Bu iki grubun karşılaştırılmasında, Kronik Renal Yetersiz likli hastalarda BUK ( P0,05 ). Bütün bu bulguların değerlindir ilmesi sonucunda, Kronik Renal Yetersizliğin tanı ve takibinde BUN ve Kreatinin değerle - I rinin çok önemli olduğu, 5 - Kükleotidaz aktivite düzeylerinin klinik bir önemi olmadığı anlaşılmış, ancak meydana gelebilecek komplikasyonların takibi yönünde nT. Lipid ile T, Kolesterol düzey lerinin ve özellikle Alkalen fosfataz aktivitesinin ölçülmesinin yararlı sonuçlar verebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 55 - VII I - SUMMARY This study has been carried on 30 patients with chronic Renal Failure and 80 healthy persons in the deparment of Inter nal Medicine at Anadolu University Medical School. In this study the patient's and control grup BUN, Creatinin, Total Lipid, i Total Cholesterol, Alkaline Phosphatase and 5 - Nucleotidase activity levels has been determined* In control grup mean values of BUM, Greatinin.T. Lipid, T. Cholesterol, Alkaline phosphatase, 5 - nucleotidase were X - 14,97 + 2,94 mg/dl, 1 » 0,40 + 0,11 mg/dl, X » 646,3 + 93,46 mg/dl, I » 200,98 + 31,43 mg/dl, X - 6,29 + 2,41 IU/ml respectively, Howewer in patients with Chronic Renal Failure BUB, Cr eat inin, T. Lipid, T, Cholesterol, Alkaline phospahatase, 5 - nucleotidase values were X » 110,76 + 41,53 mg/dl, X « 7,56 +2,80 mg/dl, X » 644 + 95,05 mg/dl, I = 181,4 * 34,30 mg/dl, I * 4,00 + 1,74 SU, X m 7,25 + 1,90 IU/L respectively. INhen this two group were comparied ; patients with chronic renal failure showed signifigantly elevated levels of BUK (P0,Of ). According to the conclusion of these results in diognosis and follow up of the Chronic Kenal.Failure BUN and Creatinine values were find significantly important, and it has been also understand that 5 - Nucleotidase activity levels were not significantly changed, but m order to follow up the complicati ons of these patients T. Lipid, T. Cholesterol and especially Alkaline Phosphatase activity values can be meaningful.