Hemodiyaliz hastalarında vasküler kalsifikasyonda etkili faktörler; D-vitamini ve fosfor bağlayıcıların rolü
Evaluation of relationship between coronary artery calcification and vitamin D, phosphorus binding drugs and other factors in hemodialysis patients.
  1. Tez No: 248648
  2. Yazar: RIZA ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Kronik böbrek yetersizliğinde (KBY) mortalitenin en önemli nedeni kardiyovasküler hastalıklardır (KVH). Vasküler kalsifikasyon ve ateroskleroz, bu hasta grubunda yaygın olarak görülmekte ve artmış kardiyovasküler morbidite ve mortaliteden sorumlu tutulmaktadır. KBY hastalarında KVH riski normal popülasyona göre yaklaşık 20 kat daha fazladır. Koroner arter kalsifikasyon skoru (KAKS), KBY hasta grubunda KVH riskinin belirlenmesinde güvenilir bir parametre olarak kullanılmaktadır. Vitamin D, kalsiyum içeren fosfor bağlayıcı tedavilerin ve diyaliz yeterliliğinin vasküler kalsifikasyon patogenezinde önemli rol oynadığı düşünülmekle birlikte bu konuda yeterli kanıt bulunmamaktadır. Çalışmamızda, vitamin D, fosfor bağlayıcı tedavilerin ve diyaliz yeterliliğinin KAKS ve progresyonu üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Materyal - Metod: Bu çalışmada 63 kadın, 69 erkek olmak üzere, haftada 3 kez hemodiyalize giren toplam 129 KBY hastasının verileri incelendi. Ortalama yaş 48± 15.86 (14 ? 83) sene olarak hesaplandı. Hastaların geriye dönük demografik, biyokimyasal değerleri, kullanmakta oldukları tedaviler ve KAKS verileri elde edildi. Hastaların kullanmakta olduğu fosfor bağlayıcı ajanlar ve D-vitaminin bir yıllık ortalama dozu hesaplandı. Kalsiyum tuzu içeren fosfor bağlayıcı tedavilerine göre; fosfor bağlayıcı alan ve almayan, CRP'ye göre yüksek ve düşük, KAKS değerlerine göre progresyon olan ve olmayan, diyaliz sürelerine göre standart ve yüksek doz olacak şekilde hasta grupları oluşturuldu.Bulgular: Kalsifikasyon progresyonu olan hastaların bazal kalsifikasyonu, progresyon olmayanlara göre daha yüksek saptandı (715 ± 935 vs 301 ± 734 p=0.026).
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiovascular disease (CVD) is the most common cause of mortality patients with chronic kidney disease (CKD). Vascular calcification and atherosclerosis are commonly seen in these patients and are responsible for this high cardiovascular mortality. Risk of CVD in CKD patients is 10-20 times higher than the risk in general population. Coronary artery calcification score (CACS) is a widely used and well-accepted method for predicting cardiovascular risk in CKD patients. Use of vitamin D, calcium containing phosphorus binders and Kt/V are considered to be important in the pathophysiology of vascular calcification but there is no adequate data in the literature. We aimed to investigate the relationship between these factors and CACS values in patients with CKD.Patients and Methods: In this study data of 129 ESRD (69 males, 63 females) patients who regularly undergo hemodialysis three times a week were evaluated. Mean age was 48±15.86 (14 ? 83) years. Demographic, biochemical, treatment and CACS data of the patients were analyzed retrospectively.