Türk modernleşmesi ve Ahmet Hamdi Tanpınar
Turkish modernization and Ahmet Hamdi Tanpinar
  1. Tez No: 241430
  2. Yazar: BARIŞ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA NEŞE ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Geç modernleşme süreçlerini belirleyen, modernleşmenin kaçınılmazlığı ile kimlik kaybetme endişesi arasındaki gerilimdir. Modernleşme, otantik özün kaybedilmesi endişesine yol açmaktadır. Geç modernleşen ülkelerin aydınları bu soruna değişik cevaplar üretmeye çalışmışlardır. Tanpınar'ın bu soruna ürettiği cevap `hayat retoriği' olmuştur. Hayat retoriği, emperyal ruh ile Batı tahayyülünün melezleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Hayat retoriği, Batı tahayyülünün içselleştirilmesini sağlarken, kimlik kay-betme endişeni de teskin etmenin yollarını aramaktadır. Tanpınar'a göre, Batı tahayyülü sadece zorunluluktan ötürü değil, Doğu tahayyülünden daha gelişkin olduğu için de ka-bul edilmelidir. Diğer taraftan, emperyal ruh, imparatorluğun bekası için gerekli her türlü uygulamayı, eğitimi ve tekniği herhangi bir tereddüde yer bırakmadan içselleştirilmesini sağlayan Tanzimat dönemi pragmatizminin bir ürünüdür. Henüz ideoloji tartışmaları (Osmanlıcılık, İslâmcılık) başlamadığından, bu dönem, imparatorluğun ideolojiler öncesi dönemidir. Bu dönemin pragmatizminde olduğu gibi, hayat retoriği de kimlik kaybetme endişesini ideolojisizleştirme süreciyle teskin etmektedir.
Özet (Çeviri)
What determines the process of belated modernization is the tension between the inevitability of modernization and the anxiety of identity-loss. Modernization causes the anxiety of losing authentic essence. The intellectuals of the countries which are moder-nized belatedly try to produce different solutions against the problem. The `rhetoric of life? is Tanpınar?s solution against the problem. The rhetoric of life is the product of `hybridization? of western imagination with imperial essence. As the rhetoric of life provides internalization of western imagination, at the same time it seeks to find the ways calming the anxiety of identity-loss. According to Tanpınar, western imagination must be adopted not only as a requisite but also for that it is more developed than east-ern imagination. On the other hand, the imperial essence is the product of pragmatism of Tanzimat period, which provided the internalization of every practice, education and technique for the permanence of the empire. Since the debate of ideology did not start in the period, it was the pre-ideological period of the empire. The rhetoric of life calms the anxiety of identity-loss by the process of `de-ideologization? like the pragmatism of the period.