Küreselleşme sürecinin eğitim üzerine etkileri ve öğretmen kimliği
The effects of globalization process on the education and teacher's identity
- Tez No: 241429
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TATLIDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Küreselleşme sürecinin ortaya çıkarmış olduğu yeni dünya düzeni sosyal-ekonomik ve kültürel değişime yeni açılımlar getirmiştir. Tüm kurumların yeniden yapılanmasını zorunlu kılan bu dönüşüm, insan kaynağının da yeniden yapılanması gerekliliği bağlamında eğitim kurumu üzerinde de farklı etkiler yaratmaktadır. Bu süreçte küresel pazar ekonomisinin değişen koşulları, okullardan da öğrencilerini sadece ulusal kültürün öngördüğü değerler bağlamında dar kalıplar içinde değil; giderek büyüyen, genişleyen, küresel boyutta kabul gören değerleri de içselleştirecek şekilde yetiştirmelerini gerektirmektedir.Okulun yapı ve yönetiminde meydana gelen bu değişimler, okul sistemi içinde etkin olan öğretmenlerin rollerini de önemli ölçüde değiştirmiştir. Her şeyden önce bilgi toplumunda birey, öğretmenin dışında birçok kaynaktan bilgiye ulaşma yollarını öğreneceğinden, öğrenciye gerekli bilgileri sunan bir varlık olan öğretmenin zaman içinde misyonu değişmiştir.Bu değişimler, her ülkeyi, eğitim sistemini çağın gereksinimlerine göre yeniden ele almaya zorlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı da, günümüz küresel dünyasının yeni yapılanma gereksinimleri doğrultusunda Türk eğitim sisteminde ne gibi değişmeler meydana geldiğini, bu sistem içinde öğretmenin değişen konumunu, rolünü anlamak ve açıklamaktır. Bu şekilde, küreselleşmenin eğitim üzerindeki etkileri öğretmenlerin tutum ve davranış değişiklikleri üzerinden anlaşılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The new world order, brought about by globalization process, has triggered new developments to socioeconomic and cultural change. This transformation has forced various institutions in to structural change, as has human resources. Educational institutions have been influenced in connection with this particular dynamic of transformation. During these transitions, the changing conditions of global market economy requires schools to educate individuals comprehensively including a progressive and developed practice which internalizes globally recognized values rather than the constricted practice which only utilizes values of national culture.These changes occurring in the structure and administration of schools influence the role of teachers who are the active personnel within the school system. Above all, the mission of teachers as a source of information has altered wherein this information society in which the student may access vital information without an instructor.Every country is forced by these changes to reassess its education system according to the demands of this new era. The main purpose of this work is to define what changes have occurred in the Turkish Educational System as today?s global community?s restructuring needs have demanded. Concurrently, understanding and describing the teachers changing status and role within this shifting system was aimed. Analyzing changes in teacher?s attitudes and behaviors was utilized in attempting to understand the globalization effects on educational systems.