Çağdaş Türk sinemasında varoluş olgusu: Reha Erdem sinemasının anlamı ve estetiği
The concept of existence in contemporary Turkish cinema: The meaning and aesthetics in the films of Reha Erdem
  1. Tez No: 241458
  2. Yazar: ALPER ERÇETİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde varoluş olgusu ile ilişkilendirilen çağdaş Türk sinemasını tanımlamak amacıyla, söz konusu sinemanın yapım koşulları, üretim teknikleri ve ortaya çıkardığı izleme pratikleri incelenmektedir. İkinci bölümde Reha Erdem'in varoluş olgusuyla ilişkilendirilen film pratiği, montaj sineması, şiirsel sinema ve auteur sineması yaklaşımları etrafında tartışılmaktadır. Son bölümde Reha Erdem filmlerindeki varoluş olgularını tespit etmek amacıyla, ?A Ay?, ?Kaç Para Kaç?, ?Korkuyorum Anne? ve ?Beş Vakit? filmleri auteur kuramına ve yapısal analiz yöntemlerine göre analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is examining contemporary Turkish cinema which is associated with the concept of existence. In the first part, three phases are emphasised in the terms of film making to determine contemporary Turkish cinema. The main aim of the second part is to describe the meaning and aesthetics in the films of Reha Erdem. In the last part of this thesis, the films of Reha Erdem, ?Oh Moon?, ?A Run for Money?, ?What?s a Human Anyway? and ?Times and Winds? are analysed by auteur theory to determine the concept of existence in it.