Çağdaş anlatı sinemasında varoluşçuluk: Nuri Bilge Ceylan sineması
Existentialism in contemporary cinema: Cinema of Nuri Bi̇lge Ceylan
- Tez No: 405695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sanat, kendi oluşum süreçlerinin her bir adımın da insan ve yaşamdan kopuk olmayan bir bütünlüğe sahiptir. Bu bütünlük, onun hem yaratım hem de tüketim süreçlerinde başat bir konumdadır. Sanatın türleri veya araçları değişse de, bu birliktelik hiçbir zaman ortadan kakmayacak öncül bir konumdadır. Sinema ise, bu birlikteliği kendi araçlarıyla yansıtmaktadır. Görsel ve işitsel olarak, insan ve yaşama dair anlamlar üretmekte ve bu anlamlar, sayısız anlamlandırmaların yolunu açmaktadır. Ancak sinemanın içinde de, zaman zaman kırılmalar yaşanmakta ve kendisini bu çeşitliliğin içindeki değişen dünya tasavvuruna bırakmaktadır. Her bir sanat dalında olduğu gibi, sinemada da değişik türler veya akımlar görmek mümkündür. Bu değişimin en önemli duraklarından birisi ise çağdaş anlatı sinemasıdır. Sinema tarihinde yeni bir yönelim olarak beliren bu tür, motivasyonunu modern çağın gerçeklerinden almaktadır. Modern çağ, aklın önderliğiyle ilerleyen, ancak bu sınırsız ilerleyişte insanın aynı zamanda duyguları ve arzuları olan bir varlık olduğunu yok sayan kapsayıcı bir nitelik taşımaktadır. Bu nitelik, parçalı bir gerçeğe sahiptir. Çağdaş anlatı da, bu gerçekliğin sinemada yer edinmesini sağlamaya hizmet etmiştir. Sinemada bu aykırı duruşun karşılığı, felsefe alanında varoluşçuluk felsefesiyle ortaya çıkmıştır. İnsan ve yaşama dair bütünlüklü bir bakışla, onların değişen etmenlerini ve ilişkilerini muhalif bir duruşla farklı anlamlandırmalar dâhilinde değerlendirmiştir. Bu iki farklı alanın, ülkemiz sinemasındaki en önemli temsilcisi olarak Nuri Bilge Ceylan dikkat çekmektedir. Bu çalışma, literatür taraması ve eleştirel film çözümlemesi yöntemiyle, uluslararası ve ulusal alanda birçok ödülle dönen yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan'ın üç filmi olan 'İklimler' 'Bir Zamanlar Anadolu'da' ve 'Kış Uykusu' filmlerini, çağdaş anlatı sineması ve varoluş felsefesi çerçevesinde değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Art also has a non-life divorced from the people and the integrity of each step of their development process. This integrity, both in its creation and has a dominant position in the consumption process. The tools vary in type, or art, it is never a precursor to birlitelik demise. In cinema, this partnership reflects their own devices. And visual, to produce meanings and meanings about life and human beings, it paves the way significations are numerous. But also in the cinema, taking place from time to time to leave and he envisioned breaking this diversity in a changing world. As in each of the art forms, different species or movements can be seen in the cinema. This change is one of the most important stop is the contemporary narrative cinema. This species appears to be a new orientation of the history of cinema, the motivation is the reality of the modern era. In the modern era, following the lead of the mind, but also the feelings of people in this unlimited progress and that it is an entity that ignores the overarching desire bears a character. This attribute has a real-part. The contemporary narrative, has served to ensure that the reality of the theater place to learn. Cinema contrary provision of this stance has emerged with the philosophy of existentialism in philosophy. Man and a holistic perspective on life was changing factors and evaluate their relationships within an oppositional stance different meaning studies. It's two different areas, our country stands out the most important representatives as Nuri Bilge Ceylan in the cinema. In this study, with methodology of literature review and critical film analysis, international and national space turned into a multi-awarded our director Nuri Bilge Ceylan, the three films 'Climates', 'Once Upon a Time in Anatolia' and 'Winter Sleep' films were evaluated in the context of contemporary narration and existential philosophy.