Çatışma riskinin hisse senedi performansı üzerine etkisi
The effect of the conflict risk over common stock performance
  1. Tez No: 241580
  2. Yazar: ÜMİT HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Finansal sistemin önemli fonksiyonlarından biri de risklerin fiyatlandırılması ve yönetilebilir hale getirmesidir. Çatışma riski sermaye yatırımları önündeki en önemli engellerden biri iken son yıllarda Çatışma'nın doğasını anlamaya yönelik yapılan çalışmaların temelinde ağırlıklı olarak Çatışma'nın etnik, siyasi, dini ve kültürel boyutları ön planda tutulmuş ve mali boyutu ikinci planda bırakılmıştır. Bu tez çalışması ile çatışma riskinin sermaye yatırımları ve hisse senedi performansı üzerine etkisi anlatılmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasından çıkan sonuca göre; Çatışma riski yatırım iklimini bozmaktadır; ekonomik büyüme, istihdam ve etkin mali disiplin bu riski azaltmaktadır; küresel mali kriz çatışma bölgelerinde riski tetiklemiştir; çatışmaya dahil ülkeye yatırım yapan/ticari ilişkisi bulunan şirket hisselerini çatışma riski olumsuz etkilemektedir; çatışma riskinin portföye olan etkisi, tek bir hisseye göre daha yoğundur.
Özet (Çeviri)
One of the most important functions of the financial system is the pricing and keeping the risks as manageable. The Conflict Risk is one of the most important obstacles affecting capital flows. However, the latest studies about the nature of conflict did focus on mainly ethnic, politic, religious and cultural dimensions, but also fiscal dimensions. In this study, the effect of the conflict risk over capital investments and common stock performance is examined. The findings of this study are; the conflict risk has devastative effects over investment climate; sustainable growth, employment and effective monetary discipline reduces the risk of conflict; recent Global Economic Crisis has increased the risk in post conflict areas; common stocks of international companies which have capital investment or trade links in post-conflict countries, are likely to prone to the effect of the conflict risk; the effect of the conflict risk has been significantly intensified over a portfolio rather than a single stock.