Uluslararası suçlar ve küresel suç örgütlerinin küresel ve bölgesel etkileri: Uluslararası bir aktör olarak suç örgütleri
International crimes and criminal organizations' global and regional effects: Criminal organizations as an internatinol actor
  1. Tez No: 241591
  2. Yazar: İLKER AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMER KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Suç ve suçluluk olgusu insanlık tarihi ile yaşıttır. Örgütlü suçlar ve ilgili suç alanlarının çok eski bir tarihi olması rağmen, özellikle 20. yüzyılda etkileri hissedilmeye başlamıştır. Uluslararası ilişkilere suç örgütlerinin etkilerinin değerlendirilmesi ve uluslararası ilişkileri içindeki yerinin gelişimlerinin değerlendirilmesi son yıllarda önem kazanmıştır. Suç örgütleri tehdit algılamaları içinde yerini 20. yüzyılın son çeyreğinde almaya başlamıştır. Küresel suç örgütleri ve çok geniş bir yelpazedeki faaliyet alanları, teknolojik gelişmeler, sosyal ve kültürel alanlardaki değişimler, küresel gelişmelerden istifade etmektedir. Güncel ?Yükselen anarşi? gibi bazı tezlerin içinde bu örgütlerin ana aktörler olduklarını görmekteyiz. Belki de suç örgütleri, gelecekte uluslararası sahnenin farklı bir boyuttaki aktörleri olarak yerlerini alacaklar.
Özet (Çeviri)
Crime and criminalism fact is coeval with the history of mankind. Although organized crime and related fields have an old history, the effects of organised crime have been perceived especially in the twentieth century. Assessment of criminal organizations' impact to international affairs and an analysis of the place of criminal organizations within the international relations gained importance in recent years. Criminal organizations took place in the threat perceptions in the last quarter of the twentieth century. International criminal organizations and their field of activities benefit from the technological, social and cultural changes as well as from global development. International criminal organizations play main character as seen in the recent thesis like ?Incoming Anarchy?. In the future, criminal organizations may perform different dimension roles in the international area.