1672-1673 tarihlaerinde Konya'nın sosyal ve ekonomik durumu (19no'lu Konya şeriyye siciline göre)
Social and economicial condition of Konya between the dates of 1672-1673
- Tez No: 241614
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 525
Özet
1083 ? 1084 (1672 - 1673) yıllarına ait 19 numaralı Konya Şeriyye sicilinde807 belge bulunmaktadır.Konya Şeriyye sicilinde mülk satışları ağırlıkta olup bunun yanı sıra miras,hibe, nafaka takdiri, kavga, miras davaları gibi belgelere de rastlanılmaktadır. Bubelgelerden anlaşıldığı üzere aile kurumun korunmasına, kadının haklarını korunmasınadikkat edilmiştir. Toplumda geri plana itilmemiştir.Toplumda meydana gelen yaralanma, hakaret, cinayet, darp, içki içme ve zinagibi suçlar ihtiva eden belgeler yer almaktadır. Toplumda düzeni bozan bu suçlarakarşılık, mahallelinin yükümlülükleri olduğu için suçlar en aza indirgenmiştir.Konya'da yönetim kadı tarafından yürütülmekte, mahkeme binası ŞerafettinCamii yanında bulunmaktadır. Kadı her yerde davalara bakabilir, tutanak tutabilirlerdi.Konya Doğu şehirlerinin güzergahında olduğu için ticaret gelişmiştir. Ticareticanlı tutabilmek için bedesten, çarşı, han, gibi yerler imar edilmiştir.Konya'nın dini yaşantısında ise Müslümanlarla gayrimüslimler bir aradadır.Genelde aralarında hiçbir sorun göze çarpmazken bazen birbirlerini küfür ettikleri vedarp ettikleri göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are 807 documents in number 19 Konya Şeriyye Register belongs to theyears of 1083 ? 1084 (1672 - 1673)Konya Şeriyye Register, the sell of estatement is very dense. In addition to this,there are documents such as inheritance, donation, alimony, the trials of fight andinheritance. As understood from these documents, it is given importance to theguardence of family and women rights.It doesn?t push behind in public. Also in such documents bout is rues that takeplace in public as in sulting which murdering injuring, drinking alcohol, fighting andadultery can exist. In return for these offenses disturbing the public, there are localobligations, so the offensese are decreased.The management in Konya is made by Kadı. The building of law court is nextto the Şerafettin Mosque. Kadı is busy with all the trials and can keep a court record.Muslims and non-muslims are together. Generally, there is no problem amongthese people, but sometimes they swear each other and fight.