Örgüt kültürünün bazı değişkenlere göre analizi (eğitim fakültesi örneği)
An analyse of organizational culture according to some variables (sample of educational faculty)
- Tez No: 241632
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesinde varolan kültür çeşitli değişkenler (cinsiyet, unvan, yöneticilik görevi ve bölüm) açısından incelenmiştir. Araştırma tarama modelinde bir araştırmadır.Araştırmada, Eğitim Fakültesinde çalışan öğretim elemanlarının varolan kültüre yönelik algılarını tespit etmek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen“kişisel bilgi formu”ve“örgüt kültürü ölçeği”kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, Eğitim Fakültesinde çalışan öğretim elemanlarının genel olarak varolan kültür ile ilgili olumlu tutumlara sahip olduklan görülmüştür. Fakat öğretim elemanları arasındaki sosyalleşmenin istenen boyutlarda olmadığı, öğretim elemanlarının sosyal etkinlikler için bir araya gelme isteği duymadıkları ve ortak çalışmalar yapmayı tercih etmedikleri görülmüştür.Olumlu bölümlenmiş örgüt kültürü boyutu dışında, diğer boyutlarda cinsiyet, unvan ve yöneticilik görevi arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Öğretim elemanlarının unvan değişkenine göre olumlu bölümlenmiş örgüt kültürünü algılayışlarında bir farklılık olduğu görülmüştür. Buna göre öğretim üyeleri bölümlerindeki eleman alımı, alınan elemanların verimi ve yükselme ölçütlerini olumlu bulmamaktadırlar.Eğitim Fakültesinde bulunan bölümler arasında Olumsuz topluluksal örgüt kültürü boyutu dışında bölümler arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Olumsuz topluluksal örgüt kültürünü algılayışta Güzel Sanatlar Eğitimi ve Eğitim Bilimleri Bölümü ile Yabancı Diller Eğitimi Bölümü ve Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the culture existing at Selcuk University the Faculty of Education was investigated according to some variables as gender, title, administration responsibility and department.In the research, to examine the perception of the academic staff working at the Faculty of Education to the existing culture,“Personal Information Form”and“Organizational Culture Scale”developed by the researcher were used.As a result of the research, it was seen that the academic staff working at the Faculty of Education has positive attitudes about the existing culture. However, it was seen that the socialization among academic staff was not at the expected levels, that they did not want to come together for social gatherings and they did not want to do co-operative work.It was not found a significant difference among gender, title and administration responsibilities in the dimensions except“positive divided organizational culture”dimension. It was found that the academic staff had a difference in perceiving the positive divided organizational culture according to“title”variable. According to that, titled academic staff does not have a positive attitude towards the criteria for recruiting the new staff, recruited staffs productivity and promoting.Among the departmens in the Faculty of Education, it was not found a significant difference among the dimensions except of“Negative Grouping Organizational Culture”. It was found that there is a significant difference in perceptions of negative grouping organizational culture dimension the Education of Fine Arts-Educational Sciences Departments and Education of Foreign Languages-Higher Education of Social Area.