Ortaçağ seyahatnamelerinde Trabzon-Erzurum güzergahı, Erzincan ve Kars (coğrafi, siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan incelenmesi)
Trabzon-Erzurum route, Erzincan and Kars in the travel books of the middle ages (geograpical, politically, economic, culturel studying)
  1. Tez No: 241706
  2. Yazar: BAYRAM ARİF KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSOY SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Anadolu çok köklü bir yerleşim tarihine sahiptir. Çeşitli devletlerin beşiği olan ve zengin bir kültüre sahip olan Anadolu'da, Doğu Anadolu'nun yeri ise ayrı bir öneme sahiptir. Ticaret yollarının geçiş güzergâhları Doğu Anadolu'yu önemli kılan unsurlardandır. Bundan dolayı Doğu Anadolu çeşitli devletlerin de cazibe odağı olmayı başarmıştır. Sadece devletler bazında değil, aynı zamanda Ortaçağ Avrupa'sının dikkatini kişisel alanda da çekmiştir. Doğu'nun zenginliğini görmek ve ticaret yapmak amaçlı gelenler olduğu gibi siyasi amaçlarla da Doğu'ya seyahat eden seyyahlar mevcuttur. Anadolu'nun tarihi açısından oldukça önemli olan bu seyyahların notlarını bu çalışmada birleştirmeye çalıştık. Gerek döneme ait bilgiler, gerekse bu bilgilerin karşılaştırılması bu çalışmanın ana teması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Anatolia has a very olden history of settlement. The place of East Anatolia has a great imporance for Anatolia which has been the creadle of various goverments and has a very rich culture. The passing lines of trade routes are one of the factors making the East Anatolia important. That is why the East Anatolia has been the focus of charm for various goverments. The East Anatolia has called the attention of not only goverments but also personally the Europa of the Middle Ages. There have been travelers on the aim of seening the poverty of the East and also there have been travelers who comes for political purposes as well. We has tried to combine the notes of these travels whivh are very important for the history of Anatolia in this study. Both the informations belong to the term and the comparision of these informations form the main theme of the study.