Masalların eğitim açısından dil ve kültür edinimine katkısı üzerine bir araştırma
The contributions of the tales to get the language and the culture from point of the education
  1. Tez No: 241705
  2. Yazar: AYŞE ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDUN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, ilköğretim 4. ve 5. Sınıflarda masal kitapları okuma etkinliği uygulamayı, bu uygulamanın bu sınıf düzeylerinde dil ve kültür edinimine katkısının ne oranda olduğunu belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, çalışmada Yusufeli İlköğretim okullarında 4. ve 5. Sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan kitap okuma etkinlikleri uygulatılıp, bu etkinliklerin dil ve kültür edinimine katkısının ne ölçüde olduğunu belirlemek için anket çalışması yapılmıştır.Hazırlanan çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı masal, hikâye, roman, şiir kitapları kullanılarak okuma etkinlikleri yapılmış ve etkinliklerin sonunda anket çalışması uygulanmıştır.İlköğretim okullarında masalların, eğitim açısından dil ve kültür edinimine önemli miktarda katkı sağladığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work aims doing books of tale studing activities in the 4. And 5. Classes of primary education and quantifing contributions to get the language and the culture of this activities.For this aim, in this study, in the Yusufeli primary schools, intended for the students of 4. And 5. Classes maked reading activities and taked polls for determine contribibutions of these activitiesİn the study, the books of tale, story, novel and poem was read by the students and finally the students was taken polls.İn the primary schools it was determined that the tales contributes to get the language and the culture of the child too much.