Türk Ocağının kurucularından ve Teşkilât-ı Mahsusa'nın önemli simalarından Doktor Fuat Sâbit
Dr. Fuat Sabit who founders of Turkish assocation and important faces of special organization
  1. Tez No: 241715
  2. Yazar: UFUK ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Tarih, Bibliography, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dr. Fuat Sâbit 1887 yılında Erzincan (Kemah)' da doğmuştur. Askeri Tıbbiye'den tabip yüzbaşı olarak mezun olmuştur. Askerî Tıbbiye'deyken milliyetçi fikirlerden etkilenmiş ve Türk Ocağı'nın kurucuları arasına girmiştir. Türk Ocağı'nın kuruluş aşamasında yer alan Dr. Fuat Sâbit, Türk Ocağı ismini, ocağa veren kişi olmuştur. Erzurum Kongresi'nden sonra Bolşeviklerle temas için yurtdışına gönderilmiştir. Bu kapsamda Dr. Fuat Sâbit, Anadolu'nun temsilcisi olarak çalışmıştır.Dr. Fuat Sâbit 1957 yılında İstanbul'da ölmüştür.
Özet (Çeviri)
Dr. Fuat Sabit was born in Erzincan (Kemah) in 1887. He was qraduated as a Captain Doctor from military school of medicine, when he was at military school of medicine he was influenced by, nationalistic thoughts and became one of the founders of Türk Ocagı (Turkish Association). He, as a person who took place at the shape of foundation, gave the name of that foundation. After Erzurum Congress, he was sent abroad for contacting to Bolsheviks. In this context, he worked as a representative of Anatolia.He died in İstanbul in the year of 1957.