Mimari fotoğrafçılıkta fotoğraf sanatı açısından Erzurum ve yöresi tarihi eserleri
Historical buildings in erzurum and its victinity in rachitectural photography in terms of the art of photography
- Tez No: 241741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN KARADAŞ, YRD. DOÇ. DR. NAFİA ÖZDEMİR HANYALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Fotografın bulunusundan yüzyıllar öncesine kadar uzanan bir geçmisi olanCamera Obccuraya takılabilen ve ısıga duyarlı plakaların icat edilmesiyle birlikteinsanlık tarihinin en büyük buluslarından biri olan fotograf ortaya çıkmıstır.Görüntünün, ısıga duyarlı plakların üzerine aktarılmasıyla elde edilen ilk fotografikgörüntü Niepce tarafından gerçeklestirilmistir. Bu fotografik görüntü aynı zamanda ilkmimari fotograf olarak da kabul edilir.Fotografın bulunusuyla farklı bölgelere fotografçı akınları baslamıs ve bubölgelerdeki yapılar, caddeler, sokaklar ve bu bölgelerin kültürleri fotograflanmıstır. Odönemde fotograflanan yapıların fotografları günümüze kadar ulasmıs ve bu gün bizlereo dönemdeki çesitli tarihi yapılar hakkında önemli bilgiler sunarak degerli belgelerolusturmustur.Geçmisten bize ulasan ve bizden de gelecek nesillere aktarılacak olan bu dönemhakkında bilgi verecek olan fotografı kullanarak, milli varlıgımız, Erzurum'daki bazıtarihi eserlerimizi (Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Çobandede Köprüsü, AvnikKalesi) en iyi sekilde fotograflayarak gelecek nesillere aktarmak çalısmamızın temelamacını teskil eder.
Özet (Çeviri)
Along with the discovery of the plates that are photosensitive and mountable tothe Camera Obscura which has a background dating back to the centuries before thediscovery of photograph, the photograph, one of the greatest inventions of humanhistory has come out. The first photoghraphic image acquired through the reflection ofthe image on photosensitive plates was realized by Niepce. This photographic image isalso accepted as the first architectural photograph.With the inventory of the photograph, photographers started to rush into thevarious regions and so the buildings, avenues, streets and the cultures of these regionswere photographed. The photographs of the buildings which were photographed duringthis period have come up to till now and formed invaluable documents, offering usimportant data about various historical buildings of that period.Our main purpose in that study is to transfer some historical artifacts (ÇifteMinareli Medrese, Üç Kümbetler, Çobandede Köprüsü, Avnik Kalesi)which are ournational wealth in Erzurum to the future, photographying them in a best way , makinguse of photograph which has been reached us from the past and which will betransmitted to the future generations, providing us information about that period.