Sosyal bilgiler öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme uygulamalarının çeşitli değişkenler bakımından incelenmesi
Social studies teachers' assessment and evaluation in terms of applications examination of various variables
- Tez No: 241773
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SANCAR OZANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı; sosyal bilgiler öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme uygulamaları hakkında çeşitli değişkenler bakımından görüşlerinin incelenmesidir.Araştırma 2007?2008 eğitim öğretim yılında Zonguldak iline bağlı Ereğli ilçesindeki ilköğretim okullarında 35 Sosyal Bilgiler öğretmeniyle yürütülmüştür. Araştırmada anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir.Araştırma sonuçlarına bağlı olarak; öğretmenlik eğitimi gören öğrencilere ölçme ve değerlendirme tekniklerine ilişkin derslerde uygulamaya ağırlık verilemesi, hizmet içi eğitim faaliyetleriyle öğretmenlerin bu konudaki eksiklerinin giderilmesi ve okulların yapılan bu araştırma ile ilgili bilgilendirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, social studies teachers about assessment and evaluation practices in terms of several variables to determine their views.Research was performed with 35 Social Studies teachers in primary schools in the towns of Zonguldak including Ereğli in 2007/ 2008 education term. Datas, which were got, have been analyzed by SPSS programme.In connection with the results of the survey, it's suggested to be concentrated onpractice in classes about evaluation technics which tought in education faculties to gain of deficiencies of teachers about this subject by giving them in service training and schools should be informed all about the survey.