Yaşar Kemal'in İnce Memed romanı üzerine oluşumsal yapısalcı bir inceleme
A genetic-structuralistic analysis of Yaşar Kemal?s İnce Memed novel
- Tez No: 241781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 725
Özet
Yaşar Kemal'in dört ciltlik İnce Memed romanı üzerine yapılan bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Edebiyat Sosyolojisi, Oluşumsal Yapısalcı Yöntem ve bu yöntemin içeriği anlatılmıştır.İkinci bölümde Yaşar Kemal'in hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölümlerde Yaşar Kemal'in dört ciltten oluşan İnce Memed romanı ilk ciltten son cilde kadar sırasıyla Oluşumsal Yapısalcı Eleştiri metodu kullanılarak incelenmiştir.Sonuç bölümünde çalışmamızda ulaştığımız sonuçlar üzerinde durulmuştur.Çalışmamızın sonunda özel isimler, yer isimleri ve eser isimlerini içeren bir dizin, kaynakça ve özgeçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation on İnce Memed, the four-volume novel by Yaşar KEMAL, consists of six chapters.In the introduction chapter Literary Sociology, genetic-structuralist method and the applications of this method are examined.The second chapter gives information on Yaşar KEMAL?s biography, art and works.In the third, fourth, fifth and sixth chapters the four-volume novel İnce Memed by Yaşar KEMAL is examined from the first volume to the fourth volume through the application of genetic-structuralist method.The conclusion chapter discusses the findings of this study.In the last part of the disertation, the index, bibliography and curriculum vitae are given.