İşçi sınıfının yeni-sağ politikalara eğilimi: Kocaeli Pirelli Lastik Fabrikası örneği
Tendency of working class to the new right policies: Kocaeli Pirelli Tire factory
  1. Tez No: 241959
  2. Yazar: DEMET PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN BAKIREZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada işçi sınıfının ekonomik olarak serbest-piyasaya dayalı, siyasal olarak otoriter, kültürel olarak gelenekçi Yeni-Sağ politikalara eğilimi konu edilmiştir. Kocaeli Pirelli Lastik Fabrikası'nda yapılan alan araştırması doğrultusunda, sosyo-ekonomik seviyesi daha yüksek olan, sendikalı kadrolu işçilere kıyasla; Post-Fordist döneme özgü esnek üretimin ortaya çıkardığı zayıf sınıfsal bilince sahip, örgütsüz, iş güvencesinden yoksun taşeron işçi tipinin Yeni-Sağ tutum ve politikalara daha yatkın olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the tendency of the working class to the New-Right policies, which are economically based on free-market, politically authoritarian, culturally traditionalist. Based on the field research at the Kocaeli Pirelli Tire Factory, it?s concluded that in comparison to regular union member workers with a higher socio-economic level, non-unionized sub-contracted workers without job security and with weak class consciousness, emerged as the result of the flexilibility of Post-Fordist accumulation regime, are more prone to the New-Right attitudes and policies.