Patellofemoral Ağrı Sendromu'nda ısı uygulamasının dizin propriyoseptif düzeyine etkisi
The effect of heat application on the proprioceptive level of knee in Patellofemoral Pain Syndrome
- Tez No: 242039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM AKSEKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı sıcak uygulamanın PFAS'da propriyosepsiyona olan etkisinin değerlendirilmesidir.Gereç ve Yöntem: Klinik olarak tek taraflı PFAS tanısı almış 40 hasta ve 20 normal gönüllüden oluşan dış kontrol grubu çalışmaya alındı. Hastalar 20'şer kişilik iki gruba ayrıldı. İlk muayene sırasında her iki gruptaki hastaların dört farklı açı (15º, 30º, 45º, 60º) için aktif EPD ve Vibrasyon ile alınan propriyosepsiyon ölçümleri normal kontrol grubunun ölçümleri ile karşılaştırıldı. Daha sonra bir gruba sadece egzersiz(grup 1), diğer gruba egzersiz+sıcak uygulama(grup 2) tedavisi 6 hafta süreyle verildi. Hastaların 3'er hafta arayla ilk muayenede yapılan ölçümleri tekrarlandı. Aynı zamanda hastaların klinik gidişi de ilk muayene, 3. ve 6. hafta kontrollerinde doldurulan modifiye Lysholm diz skoru ve görsel ağrı skalası ile izlendi. Grupların kendi içlerindeki karşılaştırmalarda Wilcoxon signed rank test kullanıldı. İki grubun yapılan ölçümlerinin birbiriyle karşılaştırılmasında ise Mann-Whitney U test kullanıldı. Çalışmanın güç analizleri NCSS 2004/PASS 2002 kullanılarak yapıldı.Bulgular: Hastalar patolojik dizlerine anlık sıcak uygulama sonrasında, sıcak uygulama öncesine göre EPD(15º, 30º, 45º, 60º) ile yapılan ölçümlerde daha az yanıldılar ve vibrasyon ile titreşimi daha uzun süre hissettiler. Bu durum dizin ileri fleksiyon derecelerinde daha belirgindi. Karşı dizin ileri fleksiyon derecelerinde de EPD ile daha az yanılma saptandı. 6 hafta süreyle tedavi (egzersiz veya egzersiz+sıcak) verilmesi ile her iki grubun 3 hafta arayla ölçülen EPD ve vibrasyon değerlerinde patolojik dizde iyileşme olduğu saptandı. Bu iyileşme dizin ileri fleksiyon derecelerinde daha belirgindi. Karşı dizlerde de EPD ile dizin ileri fleksiyon derecelerinde iyileşme olduğu saptandı. Egzersiz+sıcak uygulama tedavisi verilen grupta sözü edilen iyileşmeler, sadece egzersiz verilen gruba göre anlamlı derecede daha fazla oldu. Klinik patellofemoral ağrılı olguların takiplerinde, patolojik dizlerinde vibrasyon ile yapılan propriyosepsiyon ölçümleri ile elde edilen sonuçlar, EPD ile birebir paraleldir.Sonuçlar: Klinik PFAS'lu olgularda anlık sıcak uygulama patolojik dizde propriyosepsiyonu iyileştirir. Bu iyileşme dizin ileri fleksiyon derecelerinde daha fazla olur. Anlık sıcak uygulama karşı dizde de ileri fleksiyon derecelerinde iyileşme sağlar. Egzersiz veya egzersiz+sıcak uygulama da patolojik dizde propriyosepsiyonu iyileştirir. Bu iyileşme dizin ileri fleksiyon derecelerinde daha belirgindir. Karşı dizde de ileri fleksiyon derecelerinde propriyosepsiyonda iyileşme olur. Aralıklı sıcak uygulama patolojik dizde propriyosepsiyonu iyileştirir. Bu iyileşme dizin ileri fleksiyon derecelerinde daha belirgindir. Karşı dizde de ileri fleksiyon derecelerinde propriyosepsiyonda iyileşme olur. Vibrasyon diz ekleminde propriyosepsiyon ölçümleri için kullanılabilecek iyi bir ölçüm yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to evaluate the effect of using hot as a treatment on proprioception in patients with PFPS.Material and Methods: 40 patients with a clinical diagnosis of unilateral PFPS and external control group formed from 20 normal volunteers were included in this study. Patients divided into two groups formed from 20 patients. All of the patients in both groups were tested with active Joint Position Sense (JPS) at four different target angles (15º, 30º, 45º, 60º) and with vibration at the time of first physical examination and these proprioception measurements compared with the measurements of the normal control group. Then only exercise (group 1) to one group and exercise+hot treatment (group 2) to the other group were given for 6 weeks. Every 3 weeks proprioception measurements repeated in the same way with the first physical examination. At the same time clinical outcomes of the patients evaluated with the modified Lysholm score and visual analog scala filled by the patients at the time of first physical examination, 3rd and 6th weeks. Wilcoxon signed rank test used for the comparisons within each groups. Mann-Whitney U test used for the comparisons between two groups. NCSS 2004/PASS 2002 used for power analysis of this study.Findings: The patients had lesser reproduction errors tested with JPS (15º, 30º, 45º, 60º) and their vibration feeling time were longer, after putting one dose of hot to their pathologic knee, than before using hot. This finding was significant at the greater angles of knee flexion. Also lesser reproduction errors tested with JPS at the greater angles of opposite knee flexion. We found that meaurements got better for both of the groups, giving 6 weeks of treatment (exercise or exercise+hot) and taking measurements with 3 weeks of interval using JPS and vibration. This finding was significant at the greater angles of knee flexion. Also lesser reproduction errors tested with JPS at the greater angles of opposite knee flexion. The results of the exercise+hot treatment was significantly better than the results of the treatment given as only exercise. The results of the measurements taken with using vibration showed similarity with the JPS for the follow up of clinical PFPS patients.Results: Putting only one dose of hot heals the proprioception in the pathologic knee of the clinical PFPS patients. This healing is significant at the greater angles of knee flexion. Putting only one dose of hot also provide healing in the opposite knee at the greater angles of knee flexion. Also exercise or exercise+hot treatment heals proprioception in pathologic knee. This healing is significant at the greater angles of knee flexion. These treatments also heal proprioception in the opposite knee at the greater angles of knee flexion. Periodically putting hot to the knee heals the proprioception in the pathologic knee. This healing is significant at the greater angles of knee flexion. It also provides healing in the opposite knee at the greater angles of knee flexion. Vibration is a good method for the use of the proprioception measurements in knee joint.