Kan kültüründe üreyen gram pozitif koklarda identifikasyon, mecA ve van genlerinin hızlı yöntemle belirlenmesi
Identification and detection of mecA and van genes of gram positive cocci by rapid assay among positive blood cultures
- Tez No: 242102
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SUAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Septisemik hastaların kan kültürlerinden bakteriyel izolatların tespiti diagnostik mikrobiyolojide hasta morbidite ve mortalitesi açısından önemli bir role sahiptir. Hastalardaki bakteriyel patojenlerin hızlı rapor edilmesinin sonuçlar ve hastane maliyetleri açısından pozitif etkisi önceden ifade edilmiştirŞu an kullandığımız otomatize kan kültür sistemleri bakterilerin tespit edilme zamanını kısaltmıştır. Ancak bununla birlikte optimum tedaviye yönlenmek için hızlı identifikasyon sistemleri gerekmektedirGenotype teknolojisi biotinlenmiş primerlerle DNA'nın multiplex amplifikasyonunu takiben membrana bağlı problar kullanılarak hibridizasyona dayalı, sepsisin hızlı tanısı için kullanılan hızlı bir genetik testtir. Çalışmamızda yeni Genotype® BC grampositive test kitleri (Hain Life Science, Germany) kullanılmıştır. Bu test 17 Gram pozitif bakteri türünün identifikasyonu yapmakta, aynı zamanda metisilin ve vankomisin direncini (mecA ve van genleri) belirleyebilmektedir. Vankomisin direncini kodlayan genler olan vanA, vanB, vanC1 ve vanC2/C3 genleri metisilin direncini kodlayan gen olan mecA geninde olduğu kadar iyi bir şekilde ve aynı basamakta tespit edilebilmektedirÇalışma BACTECTM Plus kan kültür şişeleri (aerobic ve pediatrik ) kullanılarak pozitif olan 55 kan kültüründe yapılmıştır. ilk olarak Gram boyama yapıldı ve Gram pozitif kok morfolojisi görülen şişelerden Genotype®BC grampositive test ile identifikasyon, aynı zamanda örneklerin subkültürleri yapılarak PHOENIX PMIC/ID Panel (Becton Dickinson Diagnostic Instrument Systems, Spark, Md, USA ) ile identifikasyon ve antibiyotik duyarlılıkları belirlenmiştir. Operasyon prosedürü gayet kolaydır ve küçük bir miktar başlangıç materyali gerektirmektedir (15 ?l kan kültürü). Sonuçlar mikroskobik analizden 4.5 saat sonra değerlendirilebilmiştir. Sonuçlar PHOENIX otomatize sistemindeki sonuçlarla karşılaştırıldığında genel olarak doğru bulunmuştur. İki Staphylococcus saprophyticus izolatı strip üzerindeki spesifik probların eksikliğinden dolayı identifiye edilememiştir. Ayrıca 5 örnekte otomatize sistemle tespit edilemeyen polimikrobiyal infeksiyonlar bu testle identifiye edilebilmektedir. Polimikrobiyal infeksiyonların tespitinde bu test üstün bulunmuştur. vanA geni taşıyan bir Enterococcus faecium izolatı bu testle doğru bir şekilde ayırt edilebilmiştirBu çalışma BACTEC kan kültür şişelerinden Genotype®BC grampositive test ile ilk değerlendirmeyi sağlamaktadır. Sonuç olarak değerlendirilen GenoType kan kültür testi, direk olarak pozitif kan kültür şişelerinden, en önemli Gram pozitif sepsis patojenlerini, mecA ve van genlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde tespit ettiği ispat edilmiştir. Sonuçlarımıza dayanarak sepsis düşünülen hastalarda DNA strip teknolojisine dayalı bu testin kolay bir şekilde rutin tanıda kullanılabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Detection of bacterial isolates in blood cultures of septicemic patients plays an important role in diagnostic microbiology, due to high rates of patient morbidity and mortality. The positive impact of rapid reporting of bacterial pathogens on patient outcomes and hospital costs have been previously statedCurrent automated continuous monitoring blood culture systems marked a significant advance in reducing bacteria detection time. However, rapid identification systems are also required to optimise treatment orientationThe Genotype technology, a rapid molecular genetic assay based on DNA multiplex amplification with biotinylated primers followed by hybridization to membrane bound probes, complies with the requirements for a fast diagnosis of sepsis. We evaluated the new Genotype®BC Gram-positive test kits (Hain Life Science, Germany). The test includes a panel of probes for identification of 17 Gram-positive (GP) bacteria species and simultaneous determination of methicillin and vancomycin resistance (mecA and van genes). The vancomycin resistance mediating genes vanA, vanB, vanC1, and vanC2/C3 as well as the methicillin resistance mediating mecA gene can be detected in the same stepThe study was performed on 55 positive blood cultures from BACTEC blood culture vials (aerobic and pediatric vials). First, a Gram stain was carried out to select Genotype®BC GP, then identification were performed by the Genotype®BC GP test, and by PHOENIX PMIC/ID Panel (Becton Dickinson Diagnostic Instrument Systems, Spark, Md, USA ) after subculture and phenotypic susceptibility determination. The operating procedure was very easy to carry out and required a small amount of starting material (15 ?l of blood culture). The results were available 4.5 hours after the results of microscopic analysis. Results are generally founds correct as compared with PHOENIX automatize system. Two izolates were CoNS (Staphylococcus saprophyticus) not identifiable by the lack of specific probes on the strip. Also succesfully identified of polimicrobial infections by this test in 5 blood culture specimens that not determined automatize system. Detection of polimicrobial infections were excellent by this test. One Enterococcus faecium isolate with a positive vanA gene isolated was correctly differentiated by the assayThis study provides the first evaluation of genotypeBC tests directly from BACTEC blood cultures vials. In conclusion the evaluated GenoType blood culture assay proved fast and reliable results in detecting the most important Gram positive sepsis pathogens and the mecA and van genes directly from positive blood culture bottles. According to our results, this DNA strip technology based assay can easily be incorporated into routine diagnosis.