Menopoz öncesi bayanlarda tüm vücut titreşim antrenmanının yaşlanmanın geciktirilmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of whole-body vibration training during premenopause with respect to procrastinating aging
- Tez No: 242116
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı tüm vücut titreşim antrenmanlarının yaşlanmayı geciktirici unsurlar üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektir.Araştırmaya belirleyici hormonal değerlerine bakılarak menopoz öncesi dönemde oldukları belirlenen 24 sedanter bayan alınmıştır (yaş ortalaması ± 37.12 yıl). Katılımcılar rastgele yöntemle yansız olarak üç gruba ayrılmıştır; tüm vücut titreşim egzersiz grubu (TVT, n=8), klasik direnç egzersiz grubu (KD, n=8), kontrol grubu (CO, n=8). Sekiz haftalık egzersiz sürecinin öncesinde ve sonrasında yaşlanmayı geciktirici unsurlardan; Fiziksel uygunluk parametreleri ile Biyokimyasal parametreler düzeyleri ölçülmüştür.Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik olarak ortalama, standart sapma, ve standart hata, grup içi karşılaştırmalarda Eşleştirilmiş Örneklem t- Testi (Paired-Samples T Test) ve Wilcoxon Signed Ranks Test, gruplar arası karşılaştırmalarda Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ve Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of Whole-Body Vibration Training During Premenopause With Respect to Procrastinating AgingThe purpose of this study is to comparatively analyze the effects of whole-body vibration (WBV) exercises on factors related to delaying aging.Twenty four sedentary females (mean age=37.12) served as participants. Their hormone levels were tested. They were period before was in determining menopause. Following the decision process, participants were randomly assigned to 3 groups (WBV group, classical resistance exercise group - CR, and control group) in equal numbers (n=8). Additionally, prior to the trainings, physical fitness parameters and biochemical parameters were measured.For the descriptive analysis, mean, standard deviation, standard error of means are used. For inner group comparisons, paired-samples t-test and Wilcoxon signed ranks test were used. For between groups comparisons, one way ANOVA and Kruskal Wallis-H test were used.