Preterm prematür membran rüptürü ile komplike olan ve olmayan preterm doğumlarda maternal, fetal ve plasental eser element, ağır metal ve maternal vitamin düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of maternal, fetal and placental trace element, heavy metal and maternal vitamin levels in preterm deliveries complicated and uncomplicated by preterm premature rupture of membranes
- Tez No: 242115
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERTİHAN KURDOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Preterm erken membran rüptürü ile komplike olan ve olmayan preterm doğumlarda maternal, fetal ve plasental iz element ve ağır metal ile maternal vitamin düzeylerini karşılaştırarak hastalık etyolojisinde rollerinin olup olmadığı araştırmaktırMateryal-Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Aralık 2008 ile Mart 2009 tarihleri arasında preterm doğum yapan toplam 68 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bunlardan 28-37. gebelik haftaları arasında erken membran rüptürü tanısı ile yatırılan 35 hasta [EMR (+)] çalışma grubunu oluştururken benzer gebelik haftasında intakt membran ile sadece doğum ağrılarının başlaması üzerine başvuran 33 hasta [EMR (-)] da kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Doğum sonrası anne ve kordon kanı serumu ile plasenta örnekleri alınarak bunlarda atomik spektrofotometre ile iz element (magnezyum, çinko ve bakır) ve ağır metal (kadmiyum ve kurşun) düzeyleri ölçülürken vitamin düzeylerine (retinol, ?-tokoferol, vitamin D3, 25-hidroksi vitamin D3 ve 1,25 dihidroksi vitamin D3) sadece anne kanında bakılmıştırBulgular: İki grup arasında yaş, gravida, parite, abortus, ölü doğum, yaşayan veya doğup ölen çocuk sayısı, gestasyonel yaş, ortalama hemoglobin değerleri ve sigara kullanım oranları bakımından istatistiki olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Maternal serum magnezyum ile maternal ve kord serum çinko düzeyleri EMR (+) grupta daha düşük saptanırken plasental magnezyum EMR (+) grupta daha yüksek ölçülmüştür (p< 0,001). Kord serum magnezyum; plasental çinko; maternal ve kord serum ile plasental bakır, kadmiyum ve kurşun düzeyleri gruplar arasında farklılık göstermemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate whether maternal vitamin levels and fetal and placental trace elements and heavy metals have etiological roles in preterm deliveries complicated or uncomplicated by premature rupture of membranesMaterial-Method: Sixty-eight patients who were delivered preterm between December 2008 and March 2009 in Gynecology and Obstetrics Clinics of Yuzuncu Yil University Training Hospital were included the study. Of these, while 35 patients at 28-37. gestational weeks that were hospitalized with the diagnosis of premature rupture of membranes [PROM (+)] composed the study group, 33 patients at similar gestational weeks with intact membranes [PROM (-)] who applied just with preterm labor were included as the control group. After delivery, maternal and cord blood sera and specimens of placenta were collected. While trace element (magnesium, zinc and copper) and heavy metal (cadmium and lead) levels were measured by atomic spectrophotometry in those collected materials, vitamin levels (retinol, ? (alpha) tocopherol, vitamin D3, 25-hidroxy vitamin D3 and 1,25-dihidroxy vitamin D3) were measured only in maternal bloodResults: Between two groups, statistically significant difference was not found regarding age, gravidity, parity, abortus, fetal demise, living child or dead child number, gestational age, mean hemoglobin values and smoking rates (p>0.05). While magnesium level in maternal serum and zinc levels in maternal and cord sera were found lower in PROM (+) group, placental magnesium level was measured higher in PROM (+) group (p0.005).