Hiperlipidemili hastalarda LDL alt grupları dağılımının belirlenmesi
Determination of the distribution of LDL subgroups in patients with hyperlipidemia
- Tez No: 242268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Düşük dansiteli lipoproteinler (LDL) koroner arter hastalığı için temel risk faktörü olarak gösterilmektedir. LDL partiküllerinin boyut, yoğunluk ve kimyasal bileşimine bağlı olarak farklı alt grupları tanımlanmıştır. B paternine sahip kişilerde yüksek trigliserid ve düşük yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) kolesterol bulunma eğilimi yüksektir. Küçük yoğun LDL (kyLDL), artmış koroner hastalık riski ile ilişkilidir.Bu çalışmada, hipertrigliseridemi, hiperkolesterolemi ve kombine hiperlipidemili hastalarda LDL alt gruplarının dağılımını araştırdık. LDL alt gruplarının belirlenmesinde gradient jel elektroforezi ve heparin-magnezyum reaktifi ile basit çöktürme yöntemlerini kullandık.Jellerin dansitometrik analizi sonrası, partikül çapı 25.5 nm'den küçük olan partiküller kyLDL, büyük olanlar büyük hafif LDL (bhLDL) olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Low-density lipoproteins (LDL) have been shown to be a major risk factor for coronary artery disease. Multiple distinct subspecies have been identified among LDL particles on the basis of differences in size, density, and chemical composition. Subjects with pattern B tend to have higher TG and lower levels of high-density lipoprotein cholesterol (HDL-K). Small dense LDL (sdLDL) is associated with increased risk of coronary disease.In this study, we have researched the distribution of LDL subgroups in subjects with hypertriglyceridemia, hypercholesterolemia and combined hyperlipidemia. We used the gradient gel electrophoresis and basic presipitation method with heparin-magnesium reagent to determine the LDL subgroups.After the densitometric analysis of the gels, the particle diameters which are smaller than 25.5 nm are accepted as small dense LDL and, larger than 25.5 nm are accepted as large buoyant LDL (lbLDL).