Diz osteoartritinin akut alevlenmesinde ultrasonografinin klinik muayeneye katkısının değerlendirilmesi.
The role of ultrasonography in the clinical evaluation of a flare ups in knee osteoarthritis
- Tez No: 242370
- Danışmanlar: PROF. DR.ÜLKÜ AKARIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Osteoartrit (OA) en sık görülen dejeneratif eklem hastalığıdır ve diz de en sık tutulan eklemdir. Ağrı ana yakınmadır. Ağrının nedeni tam anlaşılamamakla beraber multifaktöriyeldir. Demografik, mekanik, strüktürel ve psiko-sosyal faktörler ağrının oluşum ve şiddetinde önemli rol oynarlar. Ağrının strüktürel ve morfolojik nedenleri manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve ultrasonografi (US) gibi noninvazif metodlarla saptanabilir.Çalışmamızda, kronik primer diz osteoartritli hastaların ağrı alevlenmesinde enflamasyonun prevalansını, US ile efüzyon varlığını tespit ederek saptamayı ve klinik muayene ile sonografik bulguları (suprapatellar efüzyon, pes anserin bursiti ve baker kisti) karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine tek diz ağrısı şikayeti ile başvuran, klinik ve radyolojik olarak ACR kriterlerine göre primer diz OA'sı tanısı almış 40 yaş üstü 100 hasta alındı. Hastaların en az son bir aydır ağrısız olan diğer dizleri kontrol grubu olarak kabul edildi.Demografik data, ağrı ve fonksiyonel durum, ayrıntılı fizik muayene gibi klinik parametreler ve K-L skalasının kullanıldığı radyolojik evre, bir hekim tarafından değerlendirildi. Hastalarda, ağrı ve fonksiyonel durum, Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis İndex (WOMAC) ve Kromotografik Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi.Dizlerin ultrasonografik değerlendirmesi ise, 5-10 MHz lik lineer prob kullanılarak, klinik muayeneden sonra maksimum 2 saat içersinde farklı bir hekim tarafından yapıldı. Sonografik değerlendirmede suprapatellar bölgede efüzyon varlığı, pes anserin bursiti ve Baker kisti varlığı araştırıldı.Çalışmamızda, tek diz ağrılı 100 OA hastası analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is the most common degenerative joint disorder and the knee is the most frequent joint involved. Pain is the main complaint.The cause for pain is not fully understood because the origin of pain is multifactorial. Demographic, mechanic, structural and psycho-sociologic factors play an important role in both the genesis and the severity of pain.Structural or morphological causes of pain can be assessed by non-invasive imaging techniques such as magnetic resonance imaging (MRI) and ultrasonography (US).The aim of this study was to the prevalance of inflammation in subjects with chronic painful knee osteoarthritis, as determined by the presence of joint effusion at ultrasonography (US), and to evaluate the correlation between effusion, Baker?s cysts, pes anserine bursitis and clinical parameters.Patients over 40 years, already seen at the Department of Physical Theraphy and Rehabilitation of the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty, with primary knee OA according to clinical and radiological ACR criteria and one painful knee were included. The other painlees knees of the patients were taken as control group of the study.The clinical parameters as demographic data, pain and the functional status, detailed clinical examination and radiologic severity based on K&L grade were collected by a physician. Pain and the functional status of the patients was assessed using a Turkish version of Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) and chromotographic visuel analog scale (VAS).US examination of the knees was performed by another physician who was blind for the physical examination, using a 5-10 MHz linear array within 2 hours of the clinical examination. The sonographic study assessed joint effusion in the suprapatellar pouch, pes anserine bursitis and Baker?s cyst.In our study, 100 patients with unilateral painful knee OA were analysed.