ER (-)/PR (-)/ HER2 (-) meme kanseri olgularında moleküler ve klinik karakteristiklerin irdelenmesi
Analyzing molecular and clinical characteristics of ER (-)/ PR (-)/ HER2 (-) breast cancer
  1. Tez No: 242369
  2. Yazar: SİNAN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT HULUSİ DEMİRELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
GİRİŞ: Üçlü negatif meme kanseri, meme kanserinin estrogen, progesteron reseptörleri ve HER2 ekspresyonu bakımından negatif bir alt grubudur. Meme kanseri alt grupları içinde benzersiz moleküler profili, agresif davranışı, farklı metastaz eğilimi ve hedefe yönelik tedaviye uygun olmaması ile karakterizedir.METOD: Çalışmamıza, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Medikal Onkoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne 2000-2008 yılları arasında başvuran evreleme ve patolojik özellikleri bilgileri tam olan ve patolojik olarak invaziv meme karsinomu ve ER, PR, HER2 negatif bulunan 102 kadın hasta katılmıştır. Hastaların klinik ve patolojik evreleri, nüks oranları, sağ kalım oranları ve Nottingham Prognostik İndeksi ile prognoz tayinleri yapılmıştır.BULGULAR: Üçlü negatif meme kanserli hastalar daha genç yaşta (%51,9'u 50 yaş altında), daha büyük tümör boyutu olan (%75,5 >2cm), daha yüksek grade'li (%77,9 grade III) tümörlerdir. Tanı anında daha sık aksiller lenf nodu metastazı (%54,3 lenf nodu pozitif) ile karakterize, büyük oranda ilk üç yılda nükseden, nüks lokalizasyonları daha çok sistemik ve iç organ metastazına eğilimli olarak bulunmuştur. Nottingham Prognositk İndeksi'ne (NPI) göre iyi, orta dereceli ve kötü prognozlu olarak ayrılan hastalarda, kötü prognostik değerler ile nüks ve kısa sağ kalım istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.SONUÇ: Üçlü negatif meme kanseri; kendine has moleküler ve klinik karakteristikleri olan, diğerlerinden farklı risk faktörleri ve rekürrens paterni gösteren, kötü prognoza sahip, farklı yeni tedavi seçeneklerini gerektirmesi ile dikkat çeken bir meme kanseri alt tipidir. NPI ile özellikle tümör boyutu ve aksiller lenf nod statusu gibi patolojik değişkenlerin ışığında düşük riskli ve yüksek riskli hastaları ayırarak tedavi ve takibe yön vermek gereklidir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Triple negative breast cancer is a subgroup of breast cancer that lack of estrogen, progesteron receptors and HER2 expression. It is characterized by its unique molecular profile, aggressive behavior, distinct patterns of metastasis and lack of targeted therapies.METHODS: We studied 102 women with triple negative invasive breast cancer patients, who were followed at University of İstanbul Cerrahpasa Medical Faculty Department of Medical Oncolgy. Clinical and pathologic staging, rates of recurrence and survival and prognostic assesment by Nottingham Prognostic İndex (NPI).RESULTS: Triple negative breast cancer is characterized by younger age (51,9% of patients below 50), greater tumor size (75,5% >2cm), higher grade (77,9% grade III) tumors, frequent axillary metastasis at diagnosis (%54,3), and an early recurrence/metastasis pattern. Visceral metastases are common. Patients are divided to three groups as ?good?, ?moderate? and ?poor? prognosis utilizing Nottingham Prognostic İndex. Recurrence and shorter survival significantly correlated with NPI index.CONCLUSİON: Triple negative breast cancer has different clinical and molecular characteristics, distinctive risk factors and recurrence patterns all of which contrbute to its poor prognosis. Improving treatment strategies and targets of treatment are under investigation. Prediction of risk by pathologic variables particularly tumorsize and axillary lymph node status using NPI may guide to treatment and follow up strategies