Bıomass maruziyetine bağlı pulmoner hipertansiyon olgularında pulmoner arter basıncı ile çapı arasındaki ilişkinin araştırılması
An investigation of correlation between diameter and pressure of pulmonary artery in pulmonary hipertension cases due to biomass smoke
- Tez No: 242418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Biomass dumanı maruziyetine bağlı pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) bölgemizde yaygındır. Bu olgularda bilgisayarlı toraks tomografisi (BTT)' nde ölçülen ana pulmoner arter çapı (APAÇ) ile ekokardiografide ölçülen pulmoner arter basıncı (PAB) arasındaki ilişkiyi araştırdıkGereç ve Yöntem:Biomass maruziyeti olan 109 bayan olgu ile çalışıldı. Olgular tanılarına göre sınıflandırıldı (KOAH, emboli, idiopatik PAH benzeri grup (İPAHBG) ve asemptomatik). Normal PAB'na sahip 10 olguluk kontrol grubu oluşturuldu. Olguların yaş, biomass maruziyet süresi (yıl) ve biomass maruziyet yoğunluğu (saat/yıl), ekokardiyografik tahmini sistolik PAB, toraks BT APAÇ ve hastalık tanıları kaydedildi. PAB ile APAÇ arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile incelendi. ve BT ölçüleri çalışma grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim:Pulmonary arterial hipertension (PAH) related to exposure to biomass smoke is observed commonly in Van District. We analysed the relationship between the diameter of main pulmonary artery (DPA) measured with thorax computerized tomography (CT) and pulmonary arteriel pressure (PAP) measured with echocardiography in patients exposed to biomass.Method:The Study included four biomass smoke exposed groups composed of 99 female patients diagnosed as COPD, Pulmonary Embolism, Idiopathic Pulmonary Arterial Hypertension Like Group (IPAGLG), and Asymptomatics and a group of control composed of 10 female cases having normal PAP. The age of the patient, duration of exposure and its intensty (hour/year), PAP, DPA, and diagnoses were recorded.